PROMPT SOFTWARE SOLUTIONS LTD. (Corporation# 6447317) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447317 |
| Business Number | 826451874 |
| Corporation Name | PROMPT SOFTWARE SOLUTIONS LTD. |
| Registered Office Address |
59 Macbride Cres. Maple ON L6A 3R3 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Dissolution Date | 2009-07-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAN FLORIN POPESCU | 59 MACBRIDE CRES., MAPLE ON L6A 3R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-13 | current | 59 Macbride Cres., Maple, ON L6A 3R3 |
| Name | 2005-09-13 | current | PROMPT SOFTWARE SOLUTIONS LTD. |
| Status | 2009-07-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-02-11 | 2009-07-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-13 | 2009-02-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-07-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8343519 Canada Inc. | 37 Macbride Cres, Maple, ON L6A 3R3 | 2012-11-05 |
| Antexpro Enterprise Inc. | 37 Macbride Crescent, Maple, ON L6A 3R3 | 2009-09-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8916829 Canada Inc. | 303-9901 Keele St, Maple, ON L6A 0A1 | 2014-06-06 |
| 11853996 Canada Ltd. | 21 Colombo Crescent, Maple, ON L6A 0A3 | 2020-01-20 |
| 11155890 Canada Ltd. | 21 Colombo Cres., Maple, ON L6A 0A3 | 2018-12-19 |
| Temiseun Investment Company Limited | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-04-23 |
| Honeywealth Foods Incorporated | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-07-05 |
| Alexaa Web Services Incorporated | 9699 Jane Street, Unit#14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-11-21 |
| Anm Staffing Incorporated | 9699 Jane Street, Unit 14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-10-29 |
| 8976791 Canada Inc. | 22-9699 Jane Street, Maple, ON L6A 0A4 | 2014-08-01 |
| Woo-hoo Angel Services Corp. | 9a-9699 Jane Street, Vaughan, ON L6A 0A5 | 2020-07-12 |
| 9484329 Canada Inc. | 41 Treasure Hill Road, Maple, ON L6A 0A7 | 2015-10-22 |
| Find all corporations in postal code L6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAN FLORIN POPESCU | 59 MACBRIDE CRES., MAPLE ON L6A 3R3, Canada |
| City | MAPLE |
| Post Code | L6A 3R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cybersam Software Solutions Inc. | 158 Parkview Ave., Toronto, ON M2N 3Y7 | 2004-02-16 |
| Z4 Software & Solutions Inc. | 3875 Antoine Blondin, Laval, QC H7R 5Z7 | 1998-10-23 |
| Kcl Software Solutions Inc. | 2326 Vanessa Drive, Burlington, ON L7L 7A7 | 2015-06-25 |
| Solutions Logicielles Rive Sud Inc. | 135, Louis-j-lafortune, Boucherville, QC J4B 6T4 | 2007-04-24 |
| Solutions Informatiques Wse Inc. | 6600 Trans Canada Highway, Pte-claire, QC H9R 4S2 | 1995-09-20 |
| Pay Prompt Inc. | 311 Lytton Boulevard, Toronto, ON M5N 1R7 | 2018-11-14 |
| Q-prompt Inc. | 5356 Vail Court, Mississauga, ON L5M 6G9 | 1999-07-23 |
| Prompt Hr Inc. | 58 Zafarullah Khan Crest, Maple, ON L6A 3A6 | 2018-06-11 |
| Design Prompt Ontario Inc. | 584 Larmer Line, Fraserville, ON K0L 1V0 | 2014-03-31 |
| Prompt Impex Inc. | 40 Ronson Drive, Unit #1, Toronto, ON M9W 1B3 | 2018-12-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on PROMPT SOFTWARE SOLUTIONS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.