CDM Dynamics Inc. (Corporation# 6447210) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 6447210 |
| Business Number | 889233201 |
| Corporation Name | CDM Dynamics Inc. |
| Registered Office Address |
Se1/4 22-15-14wpm Arden MB R0J 0B0 |
| Dissolution Date | 2018-07-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RITA MUTCH | 214 HIGHWAY 97A, VERNON BC V1B 3S2, Canada |
| CLINTON MUTCH | 214 HIGHWAY 97A, VERNON BC V1B 3S2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-12-22 | current | Se1/4 22-15-14wpm, Arden, MB R0J 0B0 |
| Address | 2006-06-27 | 2006-12-22 | Se1/4 22-15-14w, Arden, BC V1T 3S2 |
| Address | 2005-09-19 | 2006-06-27 | 214 Highway 97a, Vernon, BC V1B 3S2 |
| Name | 2005-09-19 | current | CDM Dynamics Inc. |
| Name | 2005-09-19 | 2005-09-19 | Maiden Voyages Houseboat Vacations Inc. |
| Status | 2018-07-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-02-21 | 2018-07-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-19 | 2018-02-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-12-22 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2005-09-19 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-03-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abc-iq Corp. | 311 Main Street, Box 26, Angusville, MB R0J 0A0 | 2018-06-12 |
| Pennybags Investments Inc. | Sw18-16-17w, Rm of Minto, MB R0J 0K0 | 2010-06-08 |
| Clanwilliam-erickson Childcare Initiative | 3rd Street Ne, Erickson, MB R0J 0P0 | 2018-04-30 |
| 10240842 Canada Inc. | Ne33-17-18w, Box 520, Erickson, MB R0J 0P0 | 2017-05-17 |
| Radonmatters Incorporated | 39 Main Street, Erickson, MB R0J 0P0 | 2012-08-23 |
| Erickson & District Chamber of Commerce | P.o. Box: 188, Erickson, MB R0J 0P0 | 1974-03-27 |
| 521 Transport Ltd. | Box 492, Gladstone, MB R0J 0T0 | 2019-05-22 |
| Westmark Resources Inc. | 80043 34 Provincial Trunk Highway, Gladstone, MB R0J 0T0 | 2014-01-22 |
| Ideas By Cox Inc. | 26 Dennis St. W, Gladstone, MB R0J 0T0 | 2003-07-18 |
| Gladstone Chamber of Commerce | P.o. Box: 563, Gladstone, MB R0J 0T0 | 1903-03-21 |
| Find all corporations in postal code R0J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RITA MUTCH | 214 HIGHWAY 97A, VERNON BC V1B 3S2, Canada |
| CLINTON MUTCH | 214 HIGHWAY 97A, VERNON BC V1B 3S2, Canada |
| City | Arden |
| Post Code | R0J 0B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Materiel Dynamics Inc. | 353 Isabey Street, Ville Saint-laurent, QC H4T 1Y2 | 1985-03-25 |
| Decision Dynamics Technology Ltd. | 1000, 400 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4H2 | 2003-11-18 |
| Centre Dynamics Inc. | 400-3 Place Ville-marie, MontrГ©al, QC H3B 2E3 | 2018-10-18 |
| Compagnie Centrale Dynamics Limitee | 147 Hymus Boulevard, Pointe-claire, QC H9R 1G1 | 1987-12-03 |
| Compagnie Central Dynamics Ltee | 147 Hymus Blvd, Pointe Claire 730, QC H9R 1G1 | 1958-03-21 |
| Les Manufacturiers General Dynamics Limitee | 1155 Rene-levesque Ouest, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1975-07-10 |
| Decision Dynamics Technology Ltd. | 2900-10180 101 St, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Decision Dynamics Technology Ltd. | 1000-400 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4H2 | |
| Flight Dynamics Corp. | 700, Lucien-beaudin, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2X 5M3 | |
| Decision Dynamics Technology Ltd. | 1000-400 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4H2 |
Please comment or provide details below to improve the information on CDM Dynamics Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.