SUNFLOWER COMMERCIAL INC. (Corporation# 6447198) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447198 |
| Business Number | 826453474 |
| Corporation Name | SUNFLOWER COMMERCIAL INC. |
| Registered Office Address |
52 Mabelle Ave. Unit 1802 Toronto ON M9A 4X9 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Dissolution Date | 2011-07-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 100 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YUANHUI LIU | 52 MABELLE AVE., UNIT 1802, TORONTO ON M9A 4X9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-13 | current | 52 Mabelle Ave., Unit 1802, Toronto, ON M9A 4X9 |
| Name | 2005-09-13 | current | SUNFLOWER COMMERCIAL INC. |
| Status | 2011-07-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-02-10 | 2011-07-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-13 | 2010-02-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bangladesh Muslim Funeral Services | Apt. 1403, 52 Mabelle Ave, Toronto, ON M9A 4X9 | 2020-03-03 |
| Women of Impact Organization | 52 Mabelle Avenue #911, Etobicoke, ON M9A 4X9 | 2019-05-10 |
| Maplewood Solutions Inc. | 1710, 52 Mabelle Avenue, Toronto, ON M9A 4X9 | 2018-01-30 |
| 10345407 Canada Inc. | 515-52 Mabelle Avenue, Etobicoke, ON M9A 4X9 | 2017-07-31 |
| M & A Roofing Inc. | 1205-52 Mabelle Ave, Etobicoke, ON M9A 4X9 | 2017-02-15 |
| Tumaca419 Transportation Ltd. | 1406 - 52 Mabelle Ave., Etobicoke, ON M9A 4X9 | 2016-07-31 |
| 9662251 Canada Inc. | Mabelle Ave, Etobicoke, ON M9A 4X9 | 2016-03-09 |
| 9203761 Canada Inc. | 52 Mabelle Avenue, Apt 512, Toronto, ON M9A 4X9 | 2015-02-27 |
| Canadian Microchip Inc. | 1403-52 Mabelle Ave, Toronto, ON M9A 4X9 | 2014-02-19 |
| With Love Gabrielle Inc. | 1005-52 Mabelle Ave., Toronto, ON M9A 4X9 | 2013-08-01 |
| Find all corporations in postal code M9A 4X9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YUANHUI LIU | 52 MABELLE AVE., UNIT 1802, TORONTO ON M9A 4X9, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9A 4X9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Courtier Commercial Immobilier Cci Inc. | 257 Boul.st-joseph, Bureau 201, Hull, QC J8X 3X7 | 2001-04-23 |
| Idb Commercial Finance Inc. | 1411 Peel Street, Suite 701, Montreal, QC H3A 1S5 | 2006-12-15 |
| Plastique Commercial (c.p.) Inc. | 2300 Meadowvale Boulevard, Mississauga, ON L5N 5P9 | 1996-06-21 |
| J.r. Commercial Decal Inc. | 7, John F. Kennedy, Local A1, St-jerome, QC J7Y 4B4 | 1984-06-26 |
| Beavertails Commercial Inc. | 3700 Rue Saint-patrick, Suite 106, Montreal, QC H4E 1A2 | 2011-01-19 |
| Nettoyage Industriel & Commercial S. F. Ltee | 6540 Bombardier St, St. Leonard, Mtl, QC | 1966-08-23 |
| Commercial Office Equipment R.s. Inc. | 5650 Royalmount Ave., Mount Royal, QC H4P 1K4 | 1980-05-09 |
| Native Commercial Credit Corporation | 2936 Rue De La Faune, Bureau 200, Wendake, QC G0A 4V0 | 1992-02-13 |
| Groupement Commercial Danisol Commercial Group Inc. | 64 Rue Roy, Delson, QC J0L 1G0 | 1981-02-03 |
| Commercial and Industrial Development Agency Dic Ltd | 300 Henri Bourassa R Ouest, 7, Montreal, QC H3L 1N7 | 1974-06-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on SUNFLOWER COMMERCIAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.