6447104 CANADA LTD. (Corporation# 6447104) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 2005.
| Corporation ID | 6447104 |
| Business Number | 826149346 |
| Corporation Name | 6447104 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
10660 Yonge Street P.o. Box 30516 Richmond Hill ON L6A 1G1 |
| Incorporation Date | 2005-09-12 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMIL ABDULLA | 111 WOODLAND ACRES CRES, MAPLE ON L6A 1G1, Canada |
| ANAAR DHANJI | 111 WOODLAND ACRES CRES, MAPLE ON L6A 1G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-12 | current | 10660 Yonge Street, P.o. Box 30516, Richmond Hill, ON L6A 1G1 |
| Name | 2005-09-12 | current | 6447104 CANADA LTD. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-12 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 10660 YONGE STREET |
| City | RICHMOND HILL |
| Province | ON |
| Postal Code | L6A 1G1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Decisus Inc. | 10660 Yonge Street, Box 30608, Richmond Hill, ON L4C 4H0 | 2001-02-26 |
| Windgineered Energy Inc. | 10660 Yonge Street, Box 30515, Richmond Hill, ON L4C 4H0 | 2011-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11872290 Canada Inc. | 255 Woodland Acres Cres, Maple, ON L6A 1G1 | 2020-01-29 |
| Babic Solution Inc. | 111 Woodland Acres Cresent, Maple, ON L6A 1G1 | 2020-01-23 |
| P&t Seafood Ltd. | 305 Woodland Acres Crescent, Vaughan, ON L6A 1G1 | 2019-07-12 |
| Hua Xia Gospel Ministries (canada) | 50 Macamo Court, Maple, ON L6A 1G1 | 2016-01-22 |
| 9521976 Canada Inc. | 338 Woodland Acres Crescent, Vaughan, ON L6A 1G1 | 2015-11-24 |
| Lamzy Inc. | 49 Macamo Crt, Maple, ON L6A 1G1 | 2010-11-18 |
| Massey Elly Inc. | 42 Woodland Acres, Vaughan, ON L6A 1G1 | 2008-03-14 |
| Mr. Potlight Inc. | 157 Woodland Acres Cres, Maple, ON L6A 1G1 | 2004-11-01 |
| Name | Address |
|---|---|
| JAMIL ABDULLA | 111 WOODLAND ACRES CRES, MAPLE ON L6A 1G1, Canada |
| ANAAR DHANJI | 111 WOODLAND ACRES CRES, MAPLE ON L6A 1G1, Canada |
| City | RICHMOND HILL |
| Post Code | L6A 1G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6447104 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.