DOT POINT SYSTEMS INC. (Corporation# 6447058) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 2005.
| Corporation ID | 6447058 |
| Business Number | 826454670 |
| Corporation Name | DOT POINT SYSTEMS INC. |
| Registered Office Address |
63 Taysham Cress Etobicoke Toronto ON M9V 1X1 |
| Incorporation Date | 2005-09-12 |
| Dissolution Date | 2008-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NADEEM KHAWER | 63 TAYSHAM CRESS, ETOBICOKE, TORONTO ON M9V 1X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-20 | current | 63 Taysham Cress, Etobicoke, Toronto, ON M9V 1X1 |
| Address | 2005-09-12 | 2006-06-20 | 34 Taysham Cress, Etobicoke, Toronto, ON M9V 1X2 |
| Name | 2005-09-12 | current | DOT POINT SYSTEMS INC. |
| Status | 2008-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-09-12 | 2008-03-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-03-10 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-12-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12426587 Canada Inc. | 77 Taysham Cres, Etobicoke, ON M9V 1X1 | 2020-10-19 |
| 11029380 Canada Inc. | 53 Taysham Crescent, Toronto, ON M9V 1X1 | 2018-10-05 |
| 10217891 Canada Inc. | 117 Taysham Crescent, Toronto, ON M9V 1X1 | 2017-05-02 |
| Desimay Naturals Inc. | 17 Taysham Crescent, Etobicoke, ON M9V 1X1 | 2017-02-13 |
| 9136380 Canada Inc. | 35 Taysham Cres, Etobicoke, ON M9V 1X1 | 2014-12-24 |
| Martin's Home Repairs & Renovation Inc. | 39 Taysham Crescent, Etobicoke, ON M9V 1X1 | 2009-01-06 |
| Dream Land Construction Inc. | 77 Taysham Crescent, Etobicoke, ON M9V 1X1 | 2006-10-11 |
| 6739121 Canada Inc. | 77 Taysham Crescent, Etobicoke, ON M9V 1X1 | 2007-03-20 |
| 7735405 Canada Ltd. | 39 Taysham Crescent, Etobicoke, ON M9V 1X1 | 2010-12-23 |
| Love Africa Project | 17 Taysham Crescent, Toronto, ON M9V 1X1 | 2017-03-28 |
| Find all corporations in postal code M9V 1X1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NADEEM KHAWER | 63 TAYSHAM CRESS, ETOBICOKE, TORONTO ON M9V 1X1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9V 1X1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dell-point Energy Systems Inc. | 232 St-charles - C.p. 24232, Carrefour Des Sources, Ste-thГ©rГЁse, QC J7E 5T8 | 2004-03-29 |
| Systemes Point De Flottement (canada) Limitee | 50 O'connor Street, Suite 300, Ottawa, ON K1P 6L2 | 1978-01-19 |
| Ensar Systems Inc. | 21 Lakeview Point Rd., Dartmouth, NS B2Y 3H3 | 2003-05-30 |
| Data Ship Systems Inc. | 405 Red Point Rd, Charlottetown, PE C1A 7J8 | 2001-10-12 |
| Kratos Systems Inc. | 652 Rock Point Crescent, Waterloo, ON N2V 2K4 | 2013-12-07 |
| Three Point Systems & Security Inc. | 130 Spadina Ave, Suite 807, Toronto, ON M5V 2L4 | 2018-10-04 |
| Point of Sale Systems Inc. | Box 13, Labrador City, NL A2V 2K3 | 1984-10-29 |
| Deltoid Systems Incorporated | 653 Rock Point Crescent, Waterloo, ON N2V 2K4 | 2018-03-13 |
| Orthopedic Alignment & Imaging Systems Inc. | 271 Mica Point Rd, Rr # 3, Maberly, ON K0H 2B0 | 1996-12-20 |
| Space 1 Systems Inc. | 5-190 Minet's Point Road, Unit # 293, Barrie, ON L4N 8J8 | 2009-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on DOT POINT SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.