WINNIPEG GLIDING CLUB (Corporation# 644684) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 14, 1959.
| Corporation ID | 644684 |
| Business Number | 122243652 |
| Corporation Name | WINNIPEG GLIDING CLUB |
| Registered Office Address |
Nw 33-8-2w Rural Municipality of Macdonald MB R3C 2Y4 |
| Incorporation Date | 1959-07-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 9 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Tanis Roberta-Rose Scott | 1 Martens Crescent, Springstein MB R0G 2N0, Canada |
| DOUG CAMERON | 11 Colwick Cove, Winnipeg MB R3T 5L4, Canada |
| Michael Eric Maskell | 1489 Liberty Street, Winnipeg MB R3S 1A5, Canada |
| GIBSON ALEXANDER KOSTIUK | 19, EXBURY PLACE, WINNIPEG MB R3Y 1C2, Canada |
| LESLY IRWIN DAVID BROWN | 86, KARENS CRESCENT, OAK BLUFF MB R4G 0A3, Canada |
| Neil J. Kelly | 403 -1370 Concordia Ave. E., Winnipeg MB R3W 0E4, Canada |
| JAMES KELLY ALLARDYCE | 59, MANTHORNE AVENUE, WINNIPEG MB R2G 2X7, Canada |
| GLEN DENNIS BUHR | 725, ROSSEAU AVENUE WEST, WINNIPEG MB R2C 1Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-09-06 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1959-07-14 | 2013-09-06 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1959-07-13 | 1959-07-14 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-09-06 | current | Nw 33-8-2w, Rural Municipality of Macdonald, MB R3C 2Y4 |
| Address | 2009-03-31 | 2013-09-06 | P.o. Box: 1255, Winnipeg, MB R3C 2Y4 |
| Address | 2007-03-31 | 2009-03-31 | P.o.box 1255, Winnipeg, MB R3C 2Y4 |
| Address | 2000-06-15 | 2007-03-31 | P.o.box 1255, Winnipeg, MB R3C 2Y4 |
| Address | 1959-07-14 | 2000-06-15 | P.o.box 1255, Winnipeg, MB R3C 2Y4 |
| Name | 1959-07-14 | current | WINNIPEG GLIDING CLUB |
| Status | 2013-09-06 | current | Active / Actif |
| Status | 1959-07-14 | 2013-09-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-06 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1959-07-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-01-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-01-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-01-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | NW 33-8-2W |
| City | RURAL MUNICIPALITY OF MACDONALD |
| Province | MB |
| Postal Code | R3C 2Y4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12208156 Canada Inc. | 900-220 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0A5 | 2020-07-19 |
| 3046672 Canada Limited | 1308 - 220 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0A5 | 1994-07-15 |
| Marwest Construction Ltd. | 500 -220 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0A5 | |
| 4226071 Canada Ltd. | 912 - 294 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 2004-03-16 |
| 3520765 Canada Limited | 700-294 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1998-08-05 |
| Bass Brothers Fishing Network Inc. | 294 Portage Ave., Suite 300, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1989-02-16 |
| Council of Canadians With Disabilities | 909-294 Portage Ave., Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1978-10-27 |
| 83830 Canada Ltd. | 294 Portage Avenue, Suite 912, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1977-08-15 |
| 83873 Canada Ltd. | 294 Portage Avenue, Suite 912, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1977-08-15 |
| 170351 Canada Ltd. | 294 Portage Avenue, Suite 912, Winnipeg, MB R3C 0B9 | 1989-10-10 |
| Find all corporations in postal code R3C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Tanis Roberta-Rose Scott | 1 Martens Crescent, Springstein MB R0G 2N0, Canada |
| DOUG CAMERON | 11 Colwick Cove, Winnipeg MB R3T 5L4, Canada |
| Michael Eric Maskell | 1489 Liberty Street, Winnipeg MB R3S 1A5, Canada |
| GIBSON ALEXANDER KOSTIUK | 19, EXBURY PLACE, WINNIPEG MB R3Y 1C2, Canada |
| LESLY IRWIN DAVID BROWN | 86, KARENS CRESCENT, OAK BLUFF MB R4G 0A3, Canada |
| Neil J. Kelly | 403 -1370 Concordia Ave. E., Winnipeg MB R3W 0E4, Canada |
| JAMES KELLY ALLARDYCE | 59, MANTHORNE AVENUE, WINNIPEG MB R2G 2X7, Canada |
| GLEN DENNIS BUHR | 725, ROSSEAU AVENUE WEST, WINNIPEG MB R2C 1Y1, Canada |
| City | RURAL MUNICIPALITY OF MACDONALD |
| Post Code | R3C 2Y4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sosa Gliding Club | 1144 Cooper Rd., Hamilton, ON L0R 1X0 | 1948-04-03 |
| Gatineau Gliding Club | Box 8145 Station "t", Ottawa, ON K1G 3H6 | 1947-12-23 |
| Regina Gliding and Soaring Club | 19 Ritchie Crescent, Regina, SK S4R 5A5 | 1954-09-13 |
| Club Actif Altea Inc. | 100 South Town Road, Winnipeg, MB R3Y 0V8 | 2017-08-16 |
| Gliding Hawk Logistics Inc. | 35 Woodsend Run, Brampton, ON L6Y 4G8 | 2015-04-12 |
| Hoseair Hang-gliding Inc. | 88 Erin Crescent, Ottawa, ON K1V 9Z2 | 2002-06-04 |
| Gliding Shelf Solutions Inc. | 54 Lake Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2009-10-16 |
| The Hang Gliding Association of Canada | 441 5th Avenue South West, 10th Floor, Calgary, AB T2P 2V1 | 1975-09-08 |
| Lux for Sprouts Ltd. | 371 Country Club Blvd, Winnipeg, MB R3K 1X4 | 2008-06-26 |
| Regal Soccer Club Ltd. | 79 Turnstone Terrace, Winnipeg, MB R3Y 0R8 | 2020-02-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on WINNIPEG GLIDING CLUB.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.