Monarch Logistics Inc. (Corporation# 6446779) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 2005.
| Corporation ID | 6446779 |
| Business Number | 826599870 |
| Corporation Name |
Monarch Logistics Inc. Logistiques Monarch Inc. |
| Registered Office Address |
13 Place Murray Greenfield Park QC J4V 1P1 |
| Incorporation Date | 2005-09-12 |
| Dissolution Date | 2006-06-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL WRATHALL | 13 PLACE MURRAY, GREENFIELD PARK QC J4V 1P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-12 | current | 13 Place Murray, Greenfield Park, QC J4V 1P1 |
| Name | 2005-09-12 | current | Monarch Logistics Inc. |
| Name | 2005-09-12 | current | Logistiques Monarch Inc. |
| Status | 2006-06-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-09-12 | 2006-06-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-23 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 13 PLACE MURRAY |
| City | GREENFIELD PARK |
| Province | QC |
| Postal Code | J4V 1P1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golden Elite Educational Consulting Limited | 534 Dorothy Street, Greenfield Park, QC J4V 0A5 | 2014-10-23 |
| Canada Oceanspirit International Inc. | 9180 Rivard, Brossard, QC J4V 0A5 | 2014-04-25 |
| Val D'or Surgical Associates Inc. | 424 - 80 Boulevard Churchill, Greenfield Park, QC J4V 0A9 | 1986-04-01 |
| Pepiniere Rive Sud G.m. Ltee | 4259 Rue Grande-allee, Greenfield Park, QC J4V 1A1 | 1978-06-22 |
| Bizz-art Construction Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2010-03-10 |
| 9749462 Canada Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2016-05-11 |
| Viking Rpm Transport Inc. | 934 Macgregor, Greenfield Park, QC J4V 1A6 | 2019-06-21 |
| Soleil Sombre | 2-1520 Rue Baron, Greenfield Park, QC J4V 1B6 | 2017-04-16 |
| 6899102 Canada Incorporated | 1010 Rue Du Centenaire, Greenfield Park, QC J4V 1B8 | 2008-01-03 |
| 6781870 Canada Inc. | 1111 Cascades, Greenfield Park, QC J4V 1C3 | 2007-06-01 |
| Find all corporations in postal code J4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL WRATHALL | 13 PLACE MURRAY, GREENFIELD PARK QC J4V 1P1, Canada |
| City | GREENFIELD PARK |
| Post Code | J4V 1P1 |
| Category | logistic |
| Category + City | logistic + GREENFIELD PARK |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Confort Monarch Inc. | 2328 Cohen Street, St-laurent, QC H4R 9Z7 | 1994-12-28 |
| Marquage Monarch Ltee | 895 Brock Road, Pickering, ON L1W 3C1 | 1926-05-31 |
| Monarch Canada, Machineries De Textile Ltee | 885 De La Noue, Verdun, QC H3E 1W1 | 1978-05-29 |
| Corporation MiniГЁre Monarch | 68, Avenue De La Gare, Saint-sauveur, QC J0R 1R0 | 2020-11-11 |
| Ressources Bullion Monarch Canada Inc. | 1130 Sherbrooke Street West, Penth. 1, Montreal, QC H3A 2M8 | 1990-08-02 |
| Ambergate Projects & Logistics Incorporated | Monarch Ave, Ajax, ON L1S 0C2 | 2020-08-31 |
| Monarch Pathfinder Holdings Ltd. | 181 Bay Street, Brookfield Place, Suite 4400, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Sh Elegant Inc. | 277 Monarch Avenue, Ajax, ON L1S 0A2 | 2016-11-01 |
| Md Circles Inc. | 281 Monarch Park Ave., Toronto, ON M4J 4S9 | 2015-07-03 |
| Queen Monarch Inc. | 275 Slater St. Ste 901, Ottawa, ON K1P 5H9 | 2014-04-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Monarch Logistics Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.