THE WINNIPEG FLYING CLUB (Corporation# 644676) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 19, 1944.
| Corporation ID | 644676 |
| Business Number | 105260558 |
| Corporation Name | THE WINNIPEG FLYING CLUB |
| Registered Office Address |
421 Airport Road St. Andrews MB R1A 3R2 |
| Incorporation Date | 1944-10-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 11 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TROY CALLERAN | 1 EMO AVENUE, WINNIPEG MB R3J 0C5, Canada |
| MARK DAVIES | 237 ROYAL MINT DRIVE, WINNIPEG MB R3J 3Y7, Canada |
| CHUCK WILSON | 667 SIMPSON AVE., WINNIPEG MB R2K 1R8, Canada |
| COLIN M. BENNETT | 1013 ABERDEEN AVE., WINNIPEG MB R2Z 0W9, Canada |
| MARK WEBSTER | 41 NELTNER DR., ST. ANDREWS MB R1A 3A4, Canada |
| RANDY WALL | 128 BANK AVENUE, WINNIPEG MB R2M 0N6, Canada |
| KYLE MOLOTKIN | 7 CAROL WAY, GARSON MB R0E 0R0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-10-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1944-10-19 | 2015-10-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1944-10-18 | 1944-10-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2015-10-21 | current | 421 Airport Road, St. Andrews, MB R1A 3R2 |
| Address | 2006-03-31 | 2015-10-21 | P.o. Box:25171, Rpo West Lildonan, Winnipeg, MB R2N 4C7 |
| Address | 2000-06-16 | 2006-03-31 | Rr 1, Box 31 Group 6a, Winnipeg, MB R3C 2E4 |
| Address | 1944-10-19 | 2000-06-16 | Rr 1, Box 31 Group 6a, Winnipeg, MB R3C 2E4 |
| Name | 1944-10-19 | current | THE WINNIPEG FLYING CLUB |
| Status | 2015-10-21 | current | Active / Actif |
| Status | 1944-10-19 | 2015-10-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-10-21 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1944-10-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-18 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 421 AIRPORT ROAD |
| City | ST. ANDREWS |
| Province | MB |
| Postal Code | R1A 3R2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| David Swayze & Associates Inc. | 24 Park Rd, Selkirk, MB R1A 0B3 | 2001-12-05 |
| 7289057 Canada Ltd. | 126 Oliver Ave, Selkirk, MB R1A 0C3 | 2009-12-02 |
| Selkirk Waterfront Development Corporation | C/o 105 Oliver Ave, Selkirk, MB R1A 0C4 | 1982-05-14 |
| Sociocognitive Management Ltd. | 91 Grain Avenue, Selkirk, MB R1A 0J4 | 2002-08-20 |
| 7127251 Canada Inc. | 102 Pacific Avenue, Selkirk, MB R1A 0N6 | 2009-02-20 |
| 11118099 Canada Inc. | 5 601w Mclean Ave, Selkirk, MB R1A 0V5 | 2018-11-27 |
| Planet Eventures Inc. | 503 Christie Avenue, Selkirk, MB R1A 0W1 | 2004-11-30 |
| Selkirk and District Chamber of Commerce | 200 Eaton Avenue, Selkirk, MB R1A 0W6 | 1901-12-06 |
| Rise Corporate Management Inc. | 511 Superior Ave, Selkirk, MB R1A 1A3 | 2007-11-09 |
| 11520199 Canada Inc. | 4 548 Dufferin Ave, Selkirk, MB R1A 1C7 | 2019-07-17 |
| Find all corporations in postal code R1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TROY CALLERAN | 1 EMO AVENUE, WINNIPEG MB R3J 0C5, Canada |
| MARK DAVIES | 237 ROYAL MINT DRIVE, WINNIPEG MB R3J 3Y7, Canada |
| CHUCK WILSON | 667 SIMPSON AVE., WINNIPEG MB R2K 1R8, Canada |
| COLIN M. BENNETT | 1013 ABERDEEN AVE., WINNIPEG MB R2Z 0W9, Canada |
| MARK WEBSTER | 41 NELTNER DR., ST. ANDREWS MB R1A 3A4, Canada |
| RANDY WALL | 128 BANK AVENUE, WINNIPEG MB R2M 0N6, Canada |
| KYLE MOLOTKIN | 7 CAROL WAY, GARSON MB R0E 0R0, Canada |
| City | ST. ANDREWS |
| Post Code | R1A 3R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Outaouais Flying Club | 515 Lang's Road, Ottawa, ON K1K 2J3 | 2004-06-25 |
| Champlain Flying Club | P. O. Box 33, Renfrew, ON K7V 4A2 | 1966-04-15 |
| Linvic Flying Club | Rr 1, Box 863, Lindsay, ON K9V 4R1 | 1986-10-10 |
| Hamilton Flying Club | P.o.box 40, Mount Hope, ON L0R 1W0 | 1944-09-29 |
| Trenton Flying Club | P.o.box 340, Astra, ON K0K 1B0 | 1956-03-09 |
| Halifax Flying Club | P.o.box 70, Waverley, NS B0N 2S0 | 1944-02-25 |
| North Bay Flying Club | 41 Northwoods Dr., Corbeil, ON P0H 1K0 | 1966-11-02 |
| Truro Flying Club | 44 Spitfire Rd., Debert, NS B0M 1G0 | 1972-05-10 |
| Tillsonburg Flying Club | 254 Cr 13, Norfolk, Rr 2, Courtland, ON N0J 1E0 | 1978-06-15 |
| Manitoulin Flying Club | P.o. Box 1868, Espanola, ON | 1973-09-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE WINNIPEG FLYING CLUB.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.