6446671 CANADA LTD. (Corporation# 6446671) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 2005.
| Corporation ID | 6446671 |
| Business Number | 826155947 |
| Corporation Name | 6446671 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
Unit # 105-a 377 Burnhamthrope Road East Mississauga ON L5A 3Y1 |
| Incorporation Date | 2005-09-12 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TUGHRAL MIRZA | UNIT # 105-A, 377 BURHAMTHROPE ROAD EAST, MISSISSAUGA ON L5A 3Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-12 | current | Unit # 105-a, 377 Burnhamthrope Road East, Mississauga, ON L5A 3Y1 |
| Name | 2005-09-12 | current | 6446671 CANADA LTD. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-12 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | UNIT # 105-A |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3Y1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12210665 Canada Inc. | 9-377 Burnhamthorpe Road East, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2020-07-20 |
| Sending Sunshine | 106-377 Burnhamthorpe Road East, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2020-06-08 |
| Dentistry for Future Study Club | 377 Burnhamthorpe Rd E #121, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2019-11-05 |
| The Tooth Corner Cares | 377 Burnhamthorpe Rd. East, Suite 121, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2019-09-19 |
| Chic Spree Inc. | 37-377 Burnhamthorpe Rd E, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2015-01-21 |
| CinÉ-starz Cinemas Inc. | 377 Burnhamthorpe Rd. E., Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2008-03-06 |
| 6207481 Canada Inc. | 377 Burnhamthorpe Road East, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2004-03-15 |
| Grand Niagara Resort Inc. | 377 Burnhamthorpe Road East, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2002-04-29 |
| 8271194 Canada Inc. | 377 Burnhamthorpe Road East, Suite 121, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2012-08-10 |
| Rehoboth Heritage Holdings Inc. | 377 Burnhamthorpe Road East, Central Parkway Mall, Suite 110a, Mississauga, ON L5A 3Y1 | 2004-11-17 |
| Find all corporations in postal code L5A 3Y1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TUGHRAL MIRZA | UNIT # 105-A, 377 BURHAMTHROPE ROAD EAST, MISSISSAUGA ON L5A 3Y1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 3Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6446671 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.