CAMELOT PRINTING SERVICES LTD. (Corporation# 610313) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 16, 1970.
| Corporation ID | 610313 |
| Business Number | 100742188 |
| Corporation Name | CAMELOT PRINTING SERVICES LTD. |
| Registered Office Address |
20689 Fraser Highway Suite 300 Langley BC V3A 4G4 |
| Incorporation Date | 1970-06-16 |
| Dissolution Date | 2003-08-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| APRIL MALIN | 6489 179A STREET, CLOVERDALE BC V3S 7J9, Canada |
| LEONARD MALIN | 6489 179A STREET, CLOVERDALE BC V3S 7J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-06-10 | 1979-06-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1970-06-16 | 1979-06-10 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1970-06-16 | current | 20689 Fraser Highway, Suite 300, Langley, BC V3A 4G4 |
| Name | 1982-06-18 | current | CAMELOT PRINTING SERVICES LTD. |
| Name | 1970-06-16 | 1982-06-18 | T S COMPOSITION LTEE |
| Name | 1970-06-16 | 1982-06-18 | T S COMPOSITION LTD. |
| Status | 2003-08-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-10-01 | 2003-08-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-06-11 | 1998-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-08-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 1979-06-11 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1970-06-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1985-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Msr Lumber Company of Canada Ltd. | 20689 Fraser Highway, Suite 300, Langley, BC V3A 4G4 | |
| Stringline Computer Communications Corporation | 20689 Fraser Highway, Suite 300, Langley, BC V3A 4G4 | 1995-04-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12509407 Canada Inc. | 5430 201 Street, Langley City, BC V3A 0A2 | 2020-11-20 |
| Pearls Furniture and Mattresses Inc. | C100, 20670 Langley Bypass, Langley, BC V3A 0A3 | 2015-08-31 |
| Axon Pech Enterprise Ltd. | 101b - 20795 Langley Bypass, Langley, BC V3A 0A3 | 2013-02-06 |
| Vana & Mg Ltd. | 47 - 20821fraser Hwy, Suite 428, Langley Township, BC V3A 0B6 | 2020-04-03 |
| Achieve Anything Foundation | 47-20821 Fraser Highway, Langley, BC V3A 0B6 | 2016-04-04 |
| Lwn Brainmagic Inc. | 47-2081 Fraser Highway, Suite 461, Langley, BC V3A 0B6 | 2010-04-22 |
| Corvus Aviation Services Inc. | Unit 47 - 20821 Fraser Highway, Langley, BC V3A 0B6 | 2010-02-11 |
| Tutors On Call Canada Inc. | Suite 430, 47-20821 Fraser Hwy., Langley, BC V3A 0B6 | 2014-05-08 |
| Eronada Corporation | 308-21009 56 Ave, Langley, BC V3A 0C9 | 2013-03-13 |
| Cuci Bottega Corp. | 20058 Fraser Highway, Unit 103, Langley, BC V3A 0E5 | 2020-03-01 |
| Find all corporations in postal code V3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| APRIL MALIN | 6489 179A STREET, CLOVERDALE BC V3S 7J9, Canada |
| LEONARD MALIN | 6489 179A STREET, CLOVERDALE BC V3S 7J9, Canada |
| City | LANGLEY |
| Post Code | V3A4G4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Camelot Investigative Services Inc. | 2150 Thurston Dr., 2nd Floor, Ottawa, ON K1G 5T9 | 1997-09-05 |
| Primo Real Estate Services Ltd. | 1495 Camelot Road, West Vancouver, BC V7S 2L9 | 2020-07-31 |
| Services Imprimerie Akina Printing Services Inc. | 4166 Wolfe Pointe Way, Ottawa, ON K1V 1P5 | 2007-09-21 |
| Nouveau Concept Ltee, Services Complets D'imprimerie Et D'edition | 235 High Park Avenue, #2, Toronto, ON M6P 2S5 | 1985-11-19 |
| Eco Printing & Packaging Services Inc. | 118 David Dr., Ottawa, ON K2G 2N8 | 2008-07-14 |
| Rotaweb Printing Services Inc. | 69 Stephane, St-philippe, QC J0L 2K0 | 1996-05-07 |
| Bradda Printing Services Inc. | 130 Slater Street, Ottawa, ON K1P 6E2 | |
| Bradda Printing Services Inc. | 130 Slater Street, Ottawa, ON K1P 6E2 | |
| Unlimited Ink Printing Services Inc. | 140 The Esplanade, Unit 510, Toronto, ON M5A 4P5 | 2018-05-01 |
| Bradda Printing Services Inc. | 130 Slater St, Ottawa, ON K1P 6E2 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAMELOT PRINTING SERVICES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.