6102867 CANADA INCORPORATED (Corporation# 6102867) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2003.
| Corporation ID | 6102867 |
| Business Number | 888137908 |
| Corporation Name | 6102867 CANADA INCORPORATED |
| Registered Office Address |
Mississauga Ontario ON L5W 1H4 |
| Incorporation Date | 2003-06-02 |
| Dissolution Date | 2007-01-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KULDIP SINGH | 42, JEFFCOAT DRIVE, ETOBICOKE ON M9W 3B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-02 | current | Mississauga, Ontario, ON L5W 1H4 |
| Name | 2003-06-02 | current | 6102867 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2007-01-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-08-15 | 2007-01-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-02 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-01-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2957744 Canada Inc. | Mississauga, Ontario, ON L5B 1Y5 | 1993-09-24 |
| 6059554 Canada Inc. | Mississauga, Ontario, ON L5A 2E9 | 2003-01-29 |
| Jeremy Mcghee Enterprises Inc. | Mississauga, Ontario, ON L5N 8A9 | 2005-09-15 |
| E-digits Corporation | Mississauga, Mississauga, ON L5R 3R4 | 2006-01-06 |
| Falcon Airways Inc. | Mississauga, Ontario, ON L4Z 3R8 | 2004-06-17 |
| 7229593 Canada Corporation | Mississauga, Ontario, ON L4Z 1E5 | 2009-08-24 |
| 6369014 Canada Inc. | Mississauga, Burlington, ON L7L 2S2 | 2005-03-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Beaver Case Corporation | 7146 Tabbyman Walk, Mississauga, ON L5W 1H4 | 2020-09-25 |
| Magosai Services Inc. | 765 Avocado Cres., Mississauga, ON L5W 1H4 | 2016-04-14 |
| Blendzin Inc. | 769, Avocado Crescent, Mississauga, ON L5W 1H4 | 2015-11-16 |
| Madlen Mccrea Consulting Inc. | 7165 Tabbyman Walk, Mississauga, ON L5W 1H4 | 2010-06-24 |
| 7555075 Canada Corp. | 762 Avocado Cresent, Mississauga, ON L5W 1H4 | 2010-05-18 |
| 6430511 Canada Inc. | 765-avocado Crescent, Mississauga, ON L5W 1H4 | 2005-08-10 |
| Mike Mccrea Software Inc. | 7165 Tabbyman Walk, Mississauga, ON L5W 1H4 | 2012-05-03 |
| Name | Address |
|---|---|
| KULDIP SINGH | 42, JEFFCOAT DRIVE, ETOBICOKE ON M9W 3B7, Canada |
| City | ONTARIO |
| Post Code | L5W 1H4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6102867 CANADA INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.