Canada Jaycee Foundation (Corporation# 61026) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 18, 1979.
| Corporation ID | 61026 |
| Business Number | 872643390 |
| Corporation Name |
Canada Jaycee Foundation La Fondation Jaycee Du Canada |
| Registered Office Address |
912 Princess Street Kingston ON K7L 1H1 |
| Incorporation Date | 1979-10-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 4 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Matt Hutcheon | 597 Kerry St., Prince George BC V2M 5A8, Canada |
| Dale Foran | 301 Vancouver Ave., Penticton BC V2A 8P8, Canada |
| Douglas Burns | 18 Chemin du Bord du Lac-Lakeshore, Apt 801, Pointe-Claire QC H9S 5X9, Canada |
| Bill Diamond | 1-348 Bewicke Ave., North Vancouver BC V7M 3B7, Canada |
| Darren Flagg | 1105 Benner Ave, Fort Erie ON L2A 4N8, Canada |
| John Deacon | 2200 One Lombard Place, Winnipeg MB R3B 0X7, Canada |
| Charles Lawson | 8 Teakwood Way, Moncton NB E1G 1V3, Canada |
| Terry Soucy | 17 Foster Ave. East, Apohaqui NB E5P 4E5, Canada |
| Wilfried Mulder | 40-9196 Tronson Rd, Vernon BC V1H 1E8, Canada |
| Louis Trahan | 200-2017 Danforth Ave, Toronto ON M4C 1J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-06-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1979-10-18 | 2014-06-27 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1979-10-17 | 1979-10-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-10-09 | current | 912 Princess Street, Kingston, ON K7L 1H1 |
| Address | 2014-06-27 | 2017-10-09 | 490 Conlin Rd. East, Oshawa, ON L1H 7K5 |
| Address | 2005-03-31 | 2014-06-27 | 348 Bewicke Ave, #1, North Vancouver, BC V7M 3B7 |
| Address | 2002-02-06 | 2005-03-31 | 110-130 East 11th Street, Vancouver, BC V7L 4R3 |
| Address | 2001-03-31 | 2002-02-06 | 110-130 East 11th St., Vancouver, BC V7L 4R3 |
| Address | 2000-03-31 | 2001-03-31 | Rr 4, Box 407, Ashton, ON K0A 1B0 |
| Address | 1979-10-18 | 2000-03-31 | Rr 4, Box 407, Ashton, ON K0A 1B0 |
| Name | 2014-06-27 | current | Canada Jaycee Foundation |
| Name | 2014-06-27 | current | La Fondation Jaycee Du Canada |
| Name | 1979-10-18 | 2014-06-27 | LA FONDATION JAYCEE DU CANADA |
| Name | 1979-10-18 | 2014-06-27 | CANADA JAYCEE FOUNDATION |
| Status | 2014-06-27 | current | Active / Actif |
| Status | 1979-10-18 | 2014-06-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-27 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-12-16 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1979-10-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-04 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-10-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rockeng Inc. | 920 Princess St., Suite 310, Kingston, ON K7L 1H1 | 2010-10-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jrlmcb Holdings Inc. | 5 Gore St. #1306, Kingston, ON K7L 0A1 | 2018-09-07 |
| Kingston Integrated Transportation Solutions Ltd. | 5 Gore Street, Suite 806, Kingston, ON K7L 0A1 | 2003-06-17 |
| Stormcore Corporation | 135 Ontario St., Suite 1503, Kingston, ON K7L 0A5 | 2017-07-06 |
| Apple Capital Private Equity Ltd. | 135 Ontario St. Apt 1204, Kingston, ON K7L 0A5 | 2013-06-24 |
| Canadian Mining Resources Inc. | 135 Ontario Street, Suite 207, Kingston, ON K7L 0A5 | 2011-01-30 |
| Rootle Ltd. | 135 Ontario Street, Unit 1503, Kingston, ON K7L 0A5 | 2013-08-11 |
| Theanniversary.co Incorporated | 135 Ontario Street, 1209, Kingston, ON K7L 0A5 | 2014-06-18 |
| Voros Enterprises Corporation | 135 Ontario Street, Suite 1503, Kingston, ON K7L 0A5 | 2014-10-01 |
| Djpw Inc. | 135 Ontario Street, Unit 705, Kingston, ON K7L 0A5 | 2019-10-09 |
| 11357581 Canada Inc. | 1664 Shore Rd, Kingston, ON K7L 0C1 | 2019-04-15 |
| Find all corporations in postal code K7L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Matt Hutcheon | 597 Kerry St., Prince George BC V2M 5A8, Canada |
| Dale Foran | 301 Vancouver Ave., Penticton BC V2A 8P8, Canada |
| Douglas Burns | 18 Chemin du Bord du Lac-Lakeshore, Apt 801, Pointe-Claire QC H9S 5X9, Canada |
| Bill Diamond | 1-348 Bewicke Ave., North Vancouver BC V7M 3B7, Canada |
| Darren Flagg | 1105 Benner Ave, Fort Erie ON L2A 4N8, Canada |
| John Deacon | 2200 One Lombard Place, Winnipeg MB R3B 0X7, Canada |
| Charles Lawson | 8 Teakwood Way, Moncton NB E1G 1V3, Canada |
| Terry Soucy | 17 Foster Ave. East, Apohaqui NB E5P 4E5, Canada |
| Wilfried Mulder | 40-9196 Tronson Rd, Vernon BC V1H 1E8, Canada |
| Louis Trahan | 200-2017 Danforth Ave, Toronto ON M4C 1J7, Canada |
| City | Kingston |
| Post Code | K7L 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaycee's Tile Installation Inc. | 125 Bonaventure Drive, Unit 15, Hamilton, ON L8C 5Y9 | 2017-11-06 |
| Jaycee Educational Ltd. | 1130 14th Street East, Saskatoon, SK S7H 0A3 | 2014-06-03 |
| La Fondation Gilles Villeneuve/la Fondation Du Sport Automobile Du Canada | 85 Richmond Street West, Suite 620, Toronto, ON M5H 2C9 | 1981-02-19 |
| Fondation Pour La JournÉe Internationale De Service Communautaire (fondation Jisc) | 400-144 Front St.west, Toronto, ON M5J 2L7 | 1991-11-08 |
| Fondation Canadienne Du Stress. Fondation Quebecoise Du Stress. Fcs Fq.. | 656, 3ГЁme Avenue, Laval, QC H7R 4J4 | 2020-04-22 |
| Pkd Foundation of Canada | 461 Sandford Street, Newmarket, ON L3Y 4S8 | 2009-07-14 |
| Fondation Ski Canada Foundation | 1177 W Broadway, Suite 265, Vancouver, BC V6H 1G3 | 1973-08-01 |
| Fondation 144000 Foundation | 2602-5120 Rue Earnscliffe, MontrÉal, QC H3X 2P6 | 2020-11-07 |
| Fondation Scouts Canada Foundation | 1345 Baseline Road, Ottawa, ON K2C 0A7 | 1976-11-09 |
| Sae Foundation Canada | 170 Attwell Drive, Suite 400, Toronto, ON M9W 5Z5 | 2000-04-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canada Jaycee Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.