WARSENSOR INC. (Corporation# 6102557) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 31, 2003.
| Corporation ID | 6102557 |
| Business Number | 887953008 |
| Corporation Name | WARSENSOR INC. |
| Registered Office Address |
2689, Rue Des Outardes St-laurent QC H4R 0H5 |
| Incorporation Date | 2003-05-31 |
| Dissolution Date | 2017-07-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIANA ARGHIRESCU | 6430 RUE LAURIN, MONTREAL QC H4K 2K9, Canada |
| TING-SHENG LIN | 6430 RUE LAURIN, MONTREAL QC H4K 2K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-09-14 | current | 2689, Rue Des Outardes, St-laurent, QC H4R 0H5 |
| Address | 2005-11-17 | 2011-09-14 | 7155, Route Transcanadienne, St-laurent, QC H4T 1A2 |
| Address | 2004-01-11 | 2005-11-17 | 3131a Blvd De La Concorde Est, Laval, QC H7E 4W4 |
| Address | 2003-05-31 | 2004-01-11 | 6874, Rue St. Denis, #205, Montreal, QC H2S 2S2 |
| Name | 2006-09-07 | current | WARSENSOR INC. |
| Name | 2003-05-31 | 2006-09-07 | AI-MOK PAINTBALL LTD. |
| Status | 2017-07-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-05-31 | 2017-07-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-07-31 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2006-09-07 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2003-05-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-11-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-11-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-09-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2689, rue des Outardes |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4R 0H5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9073191 Canada Inc. | 2749, Rue Des Outardes, Saint-laurent, QC H4R 0H5 | 2014-11-04 |
| 2pt0 Inc. | 2713 Rue Des Outardes, Saint-laurent, QC H4R 0H5 | 2014-05-01 |
| Experlead Corporation | 2813 Rue Des Outardes, St-laurent, QC H4R 0H5 | 2003-09-29 |
| 4099265 Canada Inc. | 2769, Rue Des Outardes, Saint-laurent, QC H4R 0H5 | 2002-08-02 |
| 3536149 Canada Inc. | 2769 Des Outardes, Ville St-laurent, QC H4R 0H5 | 1998-09-29 |
| 3447413 Canada Inc. | 2713, Rue Des Outardes, St-laurent, QC H4R 0H5 | 1997-12-19 |
| Dufresne Logistics Inc. | 2725, Rue Des Outardes, St-laurent, QC H4R 0H5 | 1996-11-20 |
| Corpora Inc. | 2709, Rue Des Outardes, Saint-laurent, QC H4R 0H5 | |
| Gestion Clicktouch AmÉrique Inc. | 2769, Rue Des Outardes, Saint-laurent, QC H4R 0H5 | 2002-08-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8212198 Canada Inc. | 3135 Ernest-hemingway Ave., Apt. 201, Saint-laurent, QC H4R 0A1 | 2012-06-07 |
| 7798202 Canada Inc. | 3135 Avenue Ernest - Hemingway # 305, MontrГ©al, QC H4R 0A1 | 2011-03-07 |
| 7265913 Canada Inc. | 3195 Avenue Ernest - Hemingway, Suite 202, MontrГ©al, QC H4R 0A1 | 2009-11-01 |
| 2976609 Canada Inc. | 301-3135 Ernest-hemingway Ave, Saint-laurent, QC H4R 0A1 | 1993-11-26 |
| James Dean Restaurant Inc. | 3195 Avenue Ernest - Hemingway, Suite 202, MontrГ©al, QC H4R 0A1 | 2018-03-06 |
| 120054 Canada Inc. | 3155 Ernest-hemingway, #301, St-laurent, QC H4R 0A2 | 1982-12-23 |
| Aratrans Canada Inc. | 304-3175 Ernest Hemingway, St. Laurent, QC H4R 0A3 | 1989-03-01 |
| 2946424 Canada Inc. | 3195 Ernest Hemingway, Unit 202, Saint-laurent, QC H4R 0A4 | 1993-08-18 |
| Zarayan Financial Services Inc. | 4239 Jean-talon O., #1202, Montreal, QC H4R 0A5 | 1991-09-25 |
| Grand Galaxy Entertainment Inc. | 208-3095 Av Ernest-hemingway, Montreal, QC H4R 0A6 | 2018-11-19 |
| Find all corporations in postal code H4R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIANA ARGHIRESCU | 6430 RUE LAURIN, MONTREAL QC H4K 2K9, Canada |
| TING-SHENG LIN | 6430 RUE LAURIN, MONTREAL QC H4K 2K9, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4R 0H5 |
Please comment or provide details below to improve the information on WARSENSOR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.