Portico Productions Inc. (Corporation# 6102425) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2003.
| Corporation ID | 6102425 |
| Business Number | 888004306 |
| Corporation Name | Portico Productions Inc. |
| Registered Office Address |
671 Broadview Avenue Ottawa ON K2A 2L9 |
| Incorporation Date | 2003-06-02 |
| Dissolution Date | 2006-09-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AIMÉE DUPUIS | 671 BROADVIEW AVENUE, OTTAWA ON K2A 2L9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-02 | current | 671 Broadview Avenue, Ottawa, ON K2A 2L9 |
| Name | 2003-06-02 | current | Portico Productions Inc. |
| Status | 2006-09-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-02 | 2006-09-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-09-27 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stratis Marketing Inc. | 671 Broadview Ave., Ottawa, ON K2A 2L9 | 2012-08-07 |
| 7115326 Canada Inc. | 697 Broadview Avenue, Ottawa, ON K2A 2L9 | 2009-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AIMÉE DUPUIS | 671 BROADVIEW AVENUE, OTTAWA ON K2A 2L9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2A 2L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Portico Enterprises Ltd. | 16 Nymark Pl., Brampton, ON L6S 5T6 | 2006-04-14 |
| 11096419 Canada Inc. | 85 Portico Drive, Toronto, ON M1G 3R5 | 2018-11-14 |
| 7972237 Canada Corporation | 95 Portico Dr, Toronto, ON M1G 3R5 | 2011-10-01 |
| 9662570 Canada Ltd. | 20 Portico Dr., Richmond Hill, ON L4S 2J6 | 2016-03-09 |
| Krosslinx International Limited | 34 Portico Dr, Scarborough, ON M1G 3R3 | 2003-07-18 |
| Miri Production Inc. | 33 Portico Drive, Toronto, ON M1G 3R5 | 2020-07-15 |
| Portico Inc. | 25 Maitland Street, Suite 1103, Toronto, ON M4Y 2W1 | 2017-04-18 |
| Volkan Innovations Corp. | 38 Portico Drive, Scarborough, ON M1G 3R3 | 2016-08-28 |
| Mika Commerce Incorporated | 32 Portico Drive, Toronto, ON M1G 3R3 | 2016-08-01 |
| Portico Capital Management Inc. | 5720 Cedarwood Street, Burnaby, BC V5G 2K6 | 2002-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Portico Productions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.