KOPPERS INTERNATIONAL CANADA LTEE. (Corporation# 610241) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 31, 1967.
| Corporation ID | 610241 |
| Business Number | 884015157 |
| Corporation Name |
KOPPERS INTERNATIONAL CANADA LTEE. KOPPERS INTERNATIONAL CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
950 Industrial Road Po Box 3458 Cambridge ON N3H 5C6 |
| Incorporation Date | 1967-01-31 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D.J. HAMM | 33 CHARLES ST., SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| J.W. LINDSAY | 1737 PRYOR ST., HALIFAX NS B3H 4G7, Canada |
| MICHAEL WILSON | 3 UNIVERSITY PLACE, SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| J.W. WILSON | NoAddressLine, WEST SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| J. MCCALLION | BOX 46, SITE 6, WAVERLEY NS B0N 2S0, Canada |
| W.A. RIX | NoAddressLine, BATTERY POINT PE C1A 7J6, Canada |
| W. M CMULLEN | BOX 176, WEST SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| G.C.L. MCENERY | 8 QUARRY LANE, SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-12-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-12-16 | 1979-12-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1967-01-31 | 1979-12-16 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1967-01-31 | current | 950 Industrial Road, Po Box 3458, Cambridge, ON N3H 5C6 |
| Name | 1973-12-19 | current | KOPPERS INTERNATIONAL CANADA LTEE. |
| Name | 1973-12-19 | current | KOPPERS INTERNATIONAL CANADA LTD. |
| Name | 1967-01-31 | 1973-12-19 | INDUSTRIES TPL LTEE. |
| Name | 1967-01-31 | 1973-12-19 | TPL INDUSTRIES LTD. |
| Status | 1988-11-16 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1979-12-17 | 1988-11-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1979-12-17 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1967-01-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1986-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1986-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1985 | 1986-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Koppers Proprietary Ltd. | 950 Industrial Road, P.o. Box 3458, Cambridge, ON N3H 5C6 | 1981-06-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Redi Capital Corporation | 250 Hespeler Road, Cambridge, ON N3H 5C6 | 1989-10-24 |
| Strand Concrete Systems Inc. | 250 Hespeler Road, Cambridge, ON N3H 5C6 | 1990-04-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A & A International Trucking Inc. | 65-535 Margaret St, Cambridge, ON N3H 0A5 | 2016-05-09 |
| 8328986 Canada Inc. | 505 Margaret Street, Suite 208, Cambridge, ON N3H 0A6 | 2012-10-18 |
| 11196944 Canada Inc. | 260 River Forks Lane, Cambridge, ON N3H 0B4 | 2019-01-14 |
| H-based Consultants, Inc. | 225 River Forks Lane, Cambridge, ON N3H 0B4 | 2017-01-04 |
| Locust Athletics Inc. | 256 River Forks Lane, Cambridge, ON N3H 0B4 | 2015-01-09 |
| Tkh Construction Solutions Inc. | 261, River Forks Lane, Cambridge, ON N3H 0B4 | 2019-11-28 |
| 12321459 Canada Inc. | 19 Cherry Taylor Ave, Cambridge, ON N3H 0B5 | 2020-09-05 |
| 11993224 Canada Inc. | 11 Cherry Taylor Ave, Cambridge, ON N3H 0B5 | 2020-04-06 |
| 11716611 Canada Inc. | 23 Rosebrugh Avenue, Cambridge, ON N3H 0B5 | 2019-11-01 |
| 11429906 Canada Inc. | 15 Cherry Taylor Ave, Cambridge, ON N3H 0B5 | 2019-05-25 |
| Find all corporations in postal code N3H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D.J. HAMM | 33 CHARLES ST., SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| J.W. LINDSAY | 1737 PRYOR ST., HALIFAX NS B3H 4G7, Canada |
| MICHAEL WILSON | 3 UNIVERSITY PLACE, SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| J.W. WILSON | NoAddressLine, WEST SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| J. MCCALLION | BOX 46, SITE 6, WAVERLEY NS B0N 2S0, Canada |
| W.A. RIX | NoAddressLine, BATTERY POINT PE C1A 7J6, Canada |
| W. M CMULLEN | BOX 176, WEST SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| G.C.L. MCENERY | 8 QUARRY LANE, SACKVILLE NB E0A 3C0, Canada |
| City | CAMBRIDGE |
| Post Code | N3H5C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Koppers International Canada Ltd. | Highway 935, Dorchester Cape, NB | |
| Koppers of Canada, Limited | 365 Bay Street, Toronto, ON | 1951-08-16 |
| Koppers Culvert Ltd. | Highway 935, Dorchester Cape, NB | |
| Koppers Proprietary Ltd. | 950 Industrial Road, P.o. Box 3458, Cambridge, ON N3H 5C6 | 1981-06-02 |
| Koppers Building Products Ltd. | 2233 Argentia Road, Suite 303, Mississauga, ON L5N 2X7 | 1970-05-28 |
| Koppers Fishing and Tackle Corp. | 342 Townline Road, Ss #4, Unit 102, Niagara-on-the-lake, ON L0S 1J0 | 2006-08-15 |
| National Sand and Material Company, Limited | Koppers Bldg, Suite 1940, Pittsburgh, ON I52 9 | 1922-01-13 |
| Commerce U.b. International (canada) Ltee. | 770 Sherbrooke St West, Suite 1300, Montreal, QC H3A 1G1 | 1990-08-21 |
| Artistes C.l. International Du Canada Ltee | 3575 Boul St-laurent, Sute 810, Montreal, QC H2X 2T7 | 1989-08-28 |
| Hy-lan Sweater (canada) International Ltd. | 201 Roger-pilon Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 2W8 | 2002-12-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on KOPPERS INTERNATIONAL CANADA LTEE..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.