SEVEN RIVERS BUSINESS CONSULTING INC. (Corporation# 6102026) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2003.
| Corporation ID | 6102026 |
| Business Number | 886134402 |
| Corporation Name | SEVEN RIVERS BUSINESS CONSULTING INC. |
| Registered Office Address |
1 River Rock Crescent Brampton ON L7A 2V3 |
| Incorporation Date | 2003-05-29 |
| Dissolution Date | 2009-03-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. D. FORD | 1 RIVER ROCK CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-29 | current | 1 River Rock Crescent, Brampton, ON L7A 2V3 |
| Name | 2003-05-29 | current | SEVEN RIVERS BUSINESS CONSULTING INC. |
| Status | 2009-03-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-10-17 | 2009-03-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-29 | 2008-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-03-16 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-10-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-10-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-10-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Printo Trucking Inc. | 19 Irene Crescent, Brampton, ON L7A 2V3 | 2019-07-21 |
| 11409646 Canada Inc. | 29 Irene Crescent, Brampton, ON L7A 2V3 | 2019-05-14 |
| 11009630 Canada Inc. | 23 Irene Cre, Brampton, ON L7A 2V3 | 2018-09-24 |
| 10433101 Canada Inc. | 197 Edenbrook Hill Dr, Brampton, ON L7A 2V3 | 2017-10-03 |
| 10073466 Canada Inc. | 28 Irene Cres, Brampton, ON L7A 2V3 | 2017-01-23 |
| Brampton Home Inspection Inc. | 184 Harold St, Brampton, ON L7A 2V3 | 2015-04-30 |
| Afrotunes Inc. | 23 Irene Crescent, Brampton, ON L7A 2V3 | 2014-02-12 |
| 8135045 Canada Inc. | 21 Irene Crescent, Brampton, ON L7A 2V3 | 2012-03-16 |
| 6644520 Canada Inc. | 197 Edenbrook Hill Drive, Brampton, ON L7A 2V3 | 2006-10-20 |
| Islanders Business Inc. | 310 Edenbrooke Hill Dr., Brampton, ON L7A 2V3 | 2006-04-06 |
| Find all corporations in postal code L7A 2V3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. D. FORD | 1 RIVER ROCK CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2V3, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 2V3 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + BRAMPTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rivers and District Chamber of Commerce | P.o. Box: 221, Rivers, MB R0K 1X0 | 1963-07-26 |
| Venture4word Consulting Inc. | 2821 Hank Rivers Drive, Gloucester, ON K1T 4A2 | 1997-10-06 |
| Moreda Consulting Incorporated | 86 Frank Rivers Drive, Toronto, ON M1W 3N4 | 2016-08-31 |
| Price Rivers Real Estate Ltd. | 4225 Saint-dominique, #306, MontrÉal, QC H2W 2T5 | 2008-10-30 |
| David Rivers Training & Consulting Corp. | 5858 Longhearth Way, Manotick, ON K4M 1M1 | 2007-07-09 |
| Hill Rivers Financial Consulting Ltd. | Suite 200, 7030 Woodbine Avenue, Markham, ON L3R 6G2 | 2016-12-09 |
| Bicexp Business Intelligence Experts Conseils Inc. | 4888 Rue Du College Beaubois, Pierrefonds, QC H8Y 3T1 | 2003-03-21 |
| 1-up Business Consulting Inc. | 26 Willoughby Way, Georgetown, ON L7G 6C4 | 2020-07-30 |
| Cn Business Consulting Limited | 15 Bently Dr. Apt. 205, Halifax, NS B3S 0G2 | 2019-05-17 |
| Ideal Business Consulting, Inc. | 68 Daventry, Ottawa, ON K2J 4M8 | 2014-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on SEVEN RIVERS BUSINESS CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.