D&D Food Distribution Incorporated (Corporation# 6101909) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2003.
| Corporation ID | 6101909 |
| Business Number | 888246105 |
| Corporation Name | D&D Food Distribution Incorporated |
| Registered Office Address |
11620 Stave Lake Road Rr3 Mission BC V2V 4J1 |
| Incorporation Date | 2003-05-29 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JULIE-LYNNE DOUGLAS | 11620 STAVE LAKE ROAD, RR3, MISSION BC V2V 4J1, Canada |
| KIRT DOUGLAS | 11620 STAVE LAKE ROAD, RR3, MISSION BC V2V 4J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-29 | current | 11620 Stave Lake Road, Rr3, Mission, BC V2V 4J1 |
| Name | 2003-05-29 | current | D&D Food Distribution Incorporated |
| Name | 2003-05-29 | current | D;D Food Distribution Incorporated |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-29 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| True North Life Brands Inc. | 36307 Davies Road, Mission, BC V2V 4J1 | 2020-03-18 |
| 11947729 Canada Corp. | 9488 Eagle Road, Fraser Valley G, BC V2V 4J1 | 2020-03-08 |
| Ultramobileapps Corporation | 34637 Timbercove Road, Mission, BC V2V 4J1 | 2007-05-22 |
| Environmental Arts Inc. | 14234 Kontney Road, Mission, BC V2V 4J1 | 2006-07-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New Age Medical Clinics Inc. | 36328 Lundgren Road, Mission, BC V2V 0B1 | 2010-12-21 |
| William Parsons Quality Assurance Ltd. | 10067 Charlong Terrace, Mission, BC V2V 0B5 | 2014-08-07 |
| Enviroenergetics Inc. | 34637 Timbercove Road, Mission, BC V2V 0B5 | 2010-07-14 |
| 7925131 Canada Inc. | 8701 Nottman Street, Mission, BC V2V 0C1 | 2011-07-22 |
| 12040352 Canada Inc. | 35277 Adair Ave, Mission, BC V2V 0G2 | 2020-05-04 |
| 9311106 Canada Inc. | 32081 Lougheed Highway, Mission, BC V2V 1A3 | |
| Raven Ave Records Inc. | 31941 Raven Ave, Mission, BC V2V 1B8 | 2009-02-20 |
| Systemes De Construction Shawland Ltee | 8443 Jennings Street, Mission, BC V2V 1G0 | 1971-12-07 |
| 7001568 Canada Inc. | #103 33236 1st Ave., Mission, BC V2V 1G3 | 2008-06-26 |
| Solution Tree Education Canada, Inc. | 33066- 1st Avenue, Mission, BC V2V 1G3 | 2003-04-28 |
| Find all corporations in postal code V2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JULIE-LYNNE DOUGLAS | 11620 STAVE LAKE ROAD, RR3, MISSION BC V2V 4J1, Canada |
| KIRT DOUGLAS | 11620 STAVE LAKE ROAD, RR3, MISSION BC V2V 4J1, Canada |
| City | MISSION |
| Post Code | V2V 4J1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mbs Food Distribution Inc. | 5022 Cavendish, Montreal, QC H4V 2R3 | 1999-05-10 |
| Cie De Distribution Et Commerce Alimentaire Imperium LtÉe | 7371 Rue Saint-andré, Suite 104, Montréal, QC H2R 2P6 | 2017-10-13 |
| Distribution De Fruits De Mer Gulf Inc. | 300 Leo Pariseau, Suite 2000, Montreal, QC H2W 2N1 | 1986-05-16 |
| Distribution Alimentaire Gelfrigo Inc. | 9600 Ignace, Suite C, Brossard, QC J4X 2R4 | 1995-05-18 |
| Distribution Alimentaire Weston Inc. | 22 St. Clair Avenue East, Suite 800, Toronto, ON M4T 2S5 | 1988-06-06 |
| Nutco Food Distribution Inc. | 8355 Davenshire, Mont-royal, QC H4B 2L1 | 1981-09-21 |
| Weston Food Distribution Inc. | 22 St. Clair Avenue East, Suite 800, Toronto, ON M4T 2S7 | |
| Weston Food Distribution Inc. | 22 St. Clair Avenue East, Suite 800, Toronto, ON M4T 2S7 | |
| Damas Food Distribution Inc. | 5210, Av. Du Parc, Montreal, QC H2V 4G7 | 2013-04-24 |
| Alcanena Food Distribution Inc. | 5798 3e Ave, Montreal, QC H1Y 2X1 | 1995-08-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on D&D Food Distribution Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.