TSUKIJI TUNA MARKET INC. (Corporation# 6101879) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2003.
| Corporation ID | 6101879 |
| Business Number | 888248804 |
| Corporation Name | TSUKIJI TUNA MARKET INC. |
| Registered Office Address |
209-1254 York Mills Road North York ON M3A 1Y8 |
| Incorporation Date | 2003-05-29 |
| Dissolution Date | 2008-01-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HIDETAKE GOTO | 415-33 ISABELLA STREET, TORONTO ON M4V 2T7, Canada |
| DEVENDER MUNJAL | 209-1254 YORK MILLS ROAD, NORTH YORK ON M3A 1Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-29 | current | 209-1254 York Mills Road, North York, ON M3A 1Y8 |
| Name | 2003-05-29 | current | TSUKIJI TUNA MARKET INC. |
| Status | 2008-01-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-08-13 | 2008-01-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-29 | 2007-08-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-01-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-08-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 209-1254 YORK MILLS ROAD |
| City | NORTH YORK |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 1Y8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Que & A Research Inc. | 406-1254 York Mills, North York, ON M3A 1Y8 | 2020-11-05 |
| Streamelectric Inc. | 214-1254 York Mills Rd., North York, ON M3A 1Y8 | 2017-11-09 |
| 8193037 Canada Inc. | 1254 York Mills Road # 414, Toronto, ON M3A 1Y8 | 2012-05-14 |
| 7839634 Canada Incorporated | 1254 York Mills Road, Apt. 105, Toronto, ON M3A 1Y8 | 2011-04-18 |
| 6734740 Canada Inc. | 201-1254 York Mills Road, Toronto, ON M3A 1Y8 | 2007-03-12 |
| 6009221 Canada Inc. | 1254 York Mills Rd Apt 201, Toronto, ON M3A 1Y8 | 2002-08-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HIDETAKE GOTO | 415-33 ISABELLA STREET, TORONTO ON M4V 2T7, Canada |
| DEVENDER MUNJAL | 209-1254 YORK MILLS ROAD, NORTH YORK ON M3A 1Y8, Canada |
| City | NORTH YORK |
| Post Code | M3A 1Y8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tuna Design Inc. | 98 Milvan Drive, Toronto, ON M9L 1Z6 | 2007-04-05 |
| One Tuna Inc. | 2641 East Point Rd, Kingsboro, PE C0A 2B0 | 2017-12-06 |
| Tuna System Inc. | 18 Donegal Lane, Stratford, PE C1B 1P2 | 2017-01-03 |
| Tuna Cowboys Inc. | 56 Pleasant Park Place, Brooks, AB T1R 1N3 | 2007-03-12 |
| Tuna Temple Inc. | 4150 Ste-catherine St., W., Suite 525, Westmount, QC H3Z 2Y5 | 2001-11-28 |
| The Kanada Tuna Corporation | 34 Coolen Road, Hubbards, NS B0J 1T0 | 2006-01-16 |
| Bigeye Tuna Fisheries Corporation | 26 Union Street, Bedford, NS B4A 2B5 | 2006-06-24 |
| Big Tuna Asian Cuisine Ltd. | 350 Ontario Street, Saint Catharines, ON L2R 1E1 | 2017-03-20 |
| Chambers Construction Safety Solutions Incorporated | 26 Tuna Crt, Toronto, ON M6A 3L1 | 2012-07-10 |
| Market Treats Inc. | 54 Byward Market, Ottawa, ON | 1981-02-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on TSUKIJI TUNA MARKET INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.