Gestion FranГ§ois BГ©langer incorporГ©e (Corporation# 6101429) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 2003.
| Corporation ID | 6101429 |
| Business Number | 888366101 |
| Corporation Name | Gestion FranГ§ois BГ©langer incorporГ©e |
| Registered Office Address |
233, Laval Papineauville QC J0V 1R0 |
| Incorporation Date | 2003-05-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANÇOIS BÉLANGER | 233, LAVAL, PAPINEAUVILLE QC J0V 1R0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-28 | current | 233, Laval, Papineauville, QC J0V 1R0 |
| Name | 2003-05-28 | current | Gestion FranГ§ois BГ©langer incorporГ©e |
| Status | 2018-12-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-10-30 | 2018-12-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-28 | 2018-10-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 233, LAVAL |
| City | PAPINEAUVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 1R0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12169223 Canada Inc. | 152, Rue Henri-bourassa, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2020-07-02 |
| 11092707 Canada Inc. | 2671, Route 148, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-11-12 |
| Datong Entreprises (dte Canada) Inc. | B- 147 Rue Papineau, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-09-19 |
| Charpente Lafond Et Fils Inc. | 111 Rue Joseph-lucien-malo, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-09-13 |
| 10835790 Canada Inc. | 147 Rue Papineau, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-06-18 |
| 10713406 Canada Inc. | 496, CГґte Saint-charles, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-04-03 |
| Saint-houblon Agriculture MГ©dicale Inc. | 390 Henri-bourassa, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-02-16 |
| 9889027 Canada Inc. | 188, Rue St-denis, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2016-08-30 |
| 9748822 Canada Inc. | 1014 Route 321, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2016-05-11 |
| 9739289 Canada Inc. | 1771 Chemin Laflamme, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2016-05-04 |
| Find all corporations in postal code J0V 1R0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANÇOIS BÉLANGER | 233, LAVAL, PAPINEAUVILLE QC J0V 1R0, Canada |
| City | PAPINEAUVILLE |
| Post Code | J0V 1R0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Jean-franÇois BÉlanger Inc. | 1037, Rue St-sébastien, Québec, QC G1Y 2S4 | 2010-09-07 |
| Gestion Jean-franÇois BÉlanger Inc. | 170, Rue Marquis, Matane, QC G4W 4P2 | 2003-01-17 |
| Campeau & Cycles IncorporГ©e | 1332 Rue BГ©langer, MontrГ©al, QC H2G 1A1 | 2015-01-06 |
| 6268285 Canada IncorporÉe | 114, Rang St-françois, St-fulgence, QC G0V 1S0 | 2004-08-04 |
| Gestion FranГ§ois Berthiaume Inc. / FranГ§ois Berthiaume Holdings Inc. | 101, Square Dorchester, Bureau #545, MontrГ©al, QuГ©bec, QC H3B 1N1 | 2002-05-16 |
| FranÇois Potvin Holdings Inc. | 4214 Rue Desrosiers, Pierrefonds, QC H9H 5H8 | 2011-09-30 |
| Bois BГ©langer Inc. | 1190-a Rue De Courchevel Suite 410, LГ©vis, QC G6W 0M5 | 2012-07-10 |
| Radiologie Jean-talon \ BÉlanger Inc. | 1470, Rue BÉlanger, MontrÉal, QC H2G 1A7 | 2000-02-18 |
| Clinique Dentaire BÉlanger Inc. | 209 - 2953 Rue BÉlanger Est, MontrÉal, QC H1Y 3G4 | 2008-09-30 |
| Gestion RГ©jean BГ©langer LtГ©e | 843 Route 195, Matane, QC G4W 3N2 | 2009-10-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gestion FranГ§ois BГ©langer incorporГ©e.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.