D.W.A. Dealership Warranty Administrators Inc. (Corporation# 6101216) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 2003.
| Corporation ID | 6101216 |
| Business Number | 888006509 |
| Corporation Name | D.W.A. Dealership Warranty Administrators Inc. |
| Registered Office Address |
1-31 Wellington Street Lindsay ON K9V 3N2 |
| Incorporation Date | 2003-05-28 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN MARVIN HAVAS | 1-31 WELLINGTON STREET, LINDSAY ON K9V 3N2, Canada |
| PATRICIA ALYS HAVAS | 1-31 WELLINGTON STREET, LINDSAY ON K9V 3N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-02-02 | current | 1-31 Wellington Street, Lindsay, ON K9V 3N2 |
| Address | 2003-05-28 | 2004-02-02 | 2-31 Wellington Street, Lindsay, ON K9V 3N2 |
| Name | 2003-05-28 | current | D.W.A. Dealership Warranty Administrators Inc. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-28 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8186758 Canada Inc. | 93 Sweetnam Drive, Lindsay, ON K9V 0A6 | 2012-05-07 |
| 6962891 Canada Inc. | 57 Sweetnam Dr., Lindsay, ON K9V 0A7 | 2008-04-22 |
| 8249776 Canada Inc. | 5-meadow Drive, Lindsay, ON K9V 0A8 | 2012-07-14 |
| 6875556 Canada Inc. | 3 Denfield Rd, Lindsay, ON K9V 0B4 | 2007-11-19 |
| Kezia Clothing Boutique Incorporated | 6 Brock Street, Lindsay, ON K9V 0B9 | 2006-11-27 |
| Sr3 Inc. | 4 Hutton Road, Lindsay, ON K9V 0C3 | 2016-08-04 |
| 7054670 Canada Inc. | 4 Chadwin Drive, Lindsay, ON K9V 0E9 | 2008-10-02 |
| Growcooler Corp. | 8 Champlain Blvd, Lindsay, ON K9V 0H9 | 2018-09-18 |
| Apl Borealis Inc. | 50 Champlain Blvd., Lindsay, ON K9V 0J1 | 2000-12-29 |
| 9916458 Canada Incorporated | 16 Mohawk Dr, Lindsay, ON K9V 0J6 | 2016-09-22 |
| Find all corporations in postal code K9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN MARVIN HAVAS | 1-31 WELLINGTON STREET, LINDSAY ON K9V 3N2, Canada |
| PATRICIA ALYS HAVAS | 1-31 WELLINGTON STREET, LINDSAY ON K9V 3N2, Canada |
| City | LINDSAY |
| Post Code | K9V 3N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aig Warranty Services Company of Canada, Inc. | 120 Bremner Boulevard, Suite 2200, Toronto, ON M5J 0A8 | |
| Strategic Dealership Solutions Inc. | Se 12 29 19 W of 4, Box 664, Drumheller, AB T0J 0Y0 | 2013-10-15 |
| M&a Auto Car Dealership Corporation | 124 Spartina St, Ottawa, ON K1T 0G6 | 2020-07-14 |
| Barrhaven Ford Inc. | 555 Dealership Drive, Ottawa, ON K2J 6H8 | 1985-05-31 |
| Precise Auto Dealership Ltd. | 442 Bent Crescent, Richmond Hill, ON L4C 1C5 | 2018-10-08 |
| Startech Dealership Operations Consultants, Inc. | Box 1007, Battleford, AB S0M 0E0 | 1987-01-21 |
| Peshrow Auto Dealership Inc. | 1114- 15 Vicora Linkway, Toronto, ON M3C 1A7 | 2020-06-25 |
| Dealership Management Solutions 360 Corporation | 104 - 3050 King George Boulevard, Surrey, BC V4P 1A2 | 2018-05-01 |
| Tab Financial Dealership Connection Services Ltd. | 22378 Allen Road, Mount Brydges, ON N0L 1W0 | 2016-03-06 |
| Quickestate Administrators Inc. | 328 - 37th Avenue Sw, Calgary, AB T2S 0V2 | 2010-04-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on D.W.A. Dealership Warranty Administrators Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.