6101089 CANADA INC. (Corporation# 6101089) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2003.
| Corporation ID | 6101089 |
| Business Number | 887634004 |
| Corporation Name | 6101089 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
68, Chemin Sainte-bÉatrix Sainte-bÉatrix QC J0K 1Y0 |
| Incorporation Date | 2003-06-01 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHRISTIAN PERREAULT | 68, CHEMIN SAINTE-BÉATRIX, SAINT-BÉATRIX QC J0K 1Y0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-01 | current | 68, Chemin Sainte-bÉatrix, Sainte-bÉatrix, QC J0K 1Y0 |
| Address | 2003-06-01 | 2003-06-01 | 651, Rue Notre-dame Ouest, 3e Étage, MontrÉal, QC H3C 1J1 |
| Name | 2003-06-01 | current | 6101089 CANADA INC. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-01 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 68, CHEMIN SAINTE-BÉATRIX |
| City | SAINTE-BÉATRIX |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1Y0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jardin Des PassionnГ©es | 511 Rang Saint-agathe, Sainte-bГ©atrix, QC J0K 1Y0 | 2017-12-10 |
| Hexa Photon Inc. | 201 Rue Latour, Ste-beatrix, QC J0K 1Y0 | 2013-12-01 |
| 7757859 Canada Inc. | 17 Rang St-vincent, Ste-beatrix, QC J0K 1Y0 | 2011-01-21 |
| Sampi Technologies Inc. | 439, 1re Avenue De La Seigneurie, Sainte-bГ©atrix, QC J0K 1Y0 | 2007-07-24 |
| 6588255 Canada LtÉe | 1391 Rang Du Vieux Pont, Ste-béatrix, QC J0K 1Y0 | 2006-06-22 |
| Les Industries Lancelot Inc. | 68 Chemin Ste-bÉatrix, Ste-bÉatrix, QC J0K 1Y0 | 2005-01-11 |
| Camping Vacances St-tropez Inc. | 411 Rang Jolimont, Sainte-bÉatrix, QC J0K 1Y0 | 2002-08-27 |
| Les Petites Musiques MГ©caniques Inc. | 810 Rang St-laurent, R.r.1, Ste-beatrix, QC J0K 1Y0 | 1999-10-27 |
| 3348059 Canada Inc. | 151 3ieme Avenue Lac Vallee West, Ste. Beatrix, Quebec., QC J0K 1Y0 | 1997-02-21 |
| Transport Sylvain Payette Inc. | 103 Avenue Gauthier, C.p. 180, Ste-beatrix, QC J0K 1Y0 | 1994-11-10 |
| Find all corporations in postal code J0K 1Y0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHRISTIAN PERREAULT | 68, CHEMIN SAINTE-BÉATRIX, SAINT-BÉATRIX QC J0K 1Y0, Canada |
| City | SAINTE-BÉATRIX |
| Post Code | J0K 1Y0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6101089 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.