Mateus and Colasante Construction and Demolition Limited (Corporation# 6100970) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 2003.
| Corporation ID | 6100970 |
| Business Number | 888307204 |
| Corporation Name | Mateus and Colasante Construction and Demolition Limited |
| Registered Office Address |
2549 Kaladar Ave Ottawa ON K1V 8C4 |
| Incorporation Date | 2003-05-28 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CARLOS MATEUS | 2549 KALADAR AVE, OTTAWA ON K1V 8C4, Canada |
| DEREK COLASANTE | 1356 CINANNI CRT, GLOUCESTER ON K1T 1Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-28 | current | 2549 Kaladar Ave, Ottawa, ON K1V 8C4 |
| Name | 2003-05-28 | current | Mateus and Colasante Construction and Demolition Limited |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-28 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CARLOS MATEUS | 2549 KALADAR AVE, OTTAWA ON K1V 8C4, Canada |
| DEREK COLASANTE | 1356 CINANNI CRT, GLOUCESTER ON K1T 1Z7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 8C4 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ottawa Construction Demolition Inc. | 91 Boulevard Riel, Gatineau, QC J8Y 5Y1 | 2017-03-16 |
| Ottawa Construction Demolition Inc. | 91 Boulevard Riel, Gatineau, QC J8Y 5Y1 | |
| Tounni Demolition/construction Incorporated | 100 Monteith Cres., Maple, ON L6A 3M9 | 2007-06-27 |
| L.m Demolition and Construction Inc. | 1818 Weston Road Suite B, Toronto, ON M9N 1V8 | 2019-07-29 |
| L.h. Demolition Ltd. | 6525 Chambly, St-hubert, QC J3Y 3R6 | 1965-09-21 |
| Demolition U.S.m. Inc. | 1503 De L'eglise, St-jean Chrysostome, QC G0S 2T0 | 1978-04-24 |
| Phillips Demolition Salvage & Construction Inc. | 5555 Fernbank Road, Ottawa, ON K2S 1B6 | 2009-08-18 |
| Northshore Demolition and Construction Inc. | 2927 North Shore Drive, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2018-02-01 |
| Jalloh Demolition & Construction Services Inc. | 200 Chalkfarm Drive, Unit 2508, Toronto, ON M3L 2H7 | 2019-09-01 |
| Rene Arseneault Construction & Demolition Inc. | 6902 25ieme Avenue, Montreal, QC H1T 3L9 | 1989-12-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mateus and Colasante Construction and Demolition Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.