CHI TAO LI KUNG FU INC. (Corporation# 6100902) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 2003.
| Corporation ID | 6100902 |
| Business Number | 888529500 |
| Corporation Name | CHI TAO LI KUNG FU INC. |
| Registered Office Address |
2328 Regent Avenue Montreal QC H4A 2R1 |
| Incorporation Date | 2003-05-28 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHI TAO LI | 2330 REGENT, MONTREAL QC H4A 2R1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-05-05 | current | 2328 Regent Avenue, Montreal, QC H4A 2R1 |
| Address | 2003-06-05 | 2004-05-05 | 302 De L'eglise, Ile Bizard, QC H9C 1G9 |
| Address | 2003-05-28 | 2003-06-05 | 333 Marcoux, Ile Bizard, QC H9C 2S3 |
| Name | 2003-05-28 | current | CHI TAO LI KUNG FU INC. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-28 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Internationale Des Professionnels Holistiques | 2356 Ave. Regent, Montreal, QC H4A 2R1 | 2004-01-28 |
| Desmarais International, Inc. | 2304 Regent, Montreal, QC H4A 2R1 | 2003-03-12 |
| 3681351 Canada Inc. | 2260 Regent Street, Montreal, QC H4A 2R1 | 1999-11-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHI TAO LI | 2330 REGENT, MONTREAL QC H4A 2R1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4A 2R1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Federation Canadienne Des Arts Martiaux Chinois Kung-fu (wu Su) Et De Boxe Chinoise (kuoshu) Inc. | 5920 Papineau, MontrÉal, QC H2G 2W8 | 1982-06-21 |
| Digital Kung Fu Inc. | 5 Herman Crescent, North Bay, ON P1A 2R4 | 2020-07-30 |
| Centre De Kung-fu G.c. Inc. | 66 Rue Albert, Sherbrooke, QC J1H 1M9 | 1988-09-15 |
| Kung Fu Group Inc. | 1660 Rue Victor-hugo, MontrГ©al, QC H3C 4P1 | 2020-05-14 |
| Institut De Kung-fu Kai Leung Inc. | 8011 Rue St-dominique, Montreal, QC H2R 1X8 | 1985-05-31 |
| D&a Kung Fu Food Service Ltd. | 1-44 Beach Grove Road, Charlottetown, PE C1E 1Y5 | 2018-08-28 |
| Kung Fu Numerik Inc.. | 5063 Avenue De L'hotel-de-ville, Montreal, QC H2T 2B9 | 2005-09-16 |
| Kung Fu Canada | 1590 Matheson Blvd. E., Unit #3, Mississauga, ON L4W 1J1 | 2000-11-02 |
| Kung Yik Trading Inc. | 42 A Leichester Road, Richmond Hill, ON L4B 3V6 | 1989-09-19 |
| National Kempo & Kung-fu Association | 1101 Berkeley Place, Victoria, BC V8X 2G2 | 1973-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHI TAO LI KUNG FU INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.