H&M Hennes & Mauritz Inc. (Corporation# 6100881) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2003.
| Corporation ID | 6100881 |
| Business Number | 887634400 |
| Corporation Name | H&M Hennes & Mauritz Inc. |
| Registered Office Address |
1 Dundas Street West Suite 1808 Toronto ON M5G 1Z3 |
| Incorporation Date | 2003-06-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Karla Kunst-Zasada | 7035 Boul. St-Laurent, Montreal QC H2S 3E3, Canada |
| ADAM KARLSSON | 46A MÄSTER SAMUELSGATAN, STOCKHOLM 106 38, Sweden |
| HELENA HELMERSSON | 46A MÄSTER SAMUELSGATAN, STOCKHOLM 106 38, Sweden |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-11-03 | current | 1 Dundas Street West, Suite 1808, Toronto, ON M5G 1Z3 |
| Address | 2003-11-21 | 2005-11-03 | 1 Dundas Street West, Suite 2308, Toronto, ON M5G 1Z3 |
| Address | 2003-06-01 | 2003-11-21 | 100 King Street West, Suite 6600, 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B8 |
| Address | 2003-06-01 | 2003-11-21 | 100 King Street West, Suite 6600, 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B8 |
| Name | 2003-06-01 | current | H&M Hennes & Mauritz Inc. |
| Name | 2003-06-01 | current | H;M Hennes ; Mauritz Inc. |
| Status | 2003-06-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-05-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dotcom Resources Inc. | 1 Dundas Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 1996-10-18 |
| Specialists At Your Service Technologies Inc. | 1 Dundas Street West, Suite 2402 Box 24, Toronto, ON M5G 1Z3 | 1998-12-01 |
| Canadian Women & Sport | 1 Dundas Street West, 4th Floor, Toronto, ON M5G 1Z3 | 1991-10-03 |
| Lawyers' Workbench Company Inc. | 1 Dundas Street West, Suite 2200, Toronto, ON M5G 1Z3 | 1999-06-17 |
| Isgold Search Consultants Incorporated | 1 Dundas Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2001-11-21 |
| The Regina Hill Group Services Inc. | 1 Dundas Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 1990-09-27 |
| Canadian Dawah Association | 1 Dundas Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2005-09-20 |
| Utility Information Systems (canada) Ltd. | 1 Dundas Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2007-08-16 |
| Revive International Consultants Ltd. | 1 Dundas Street West, 25th Floor, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2012-06-19 |
| Capdase Inc. | 1 Dundas Street West, 25th Floor, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2014-03-11 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Virofreeuv Inc. | #2500-1 Dundas Street, West., Toronto, ON M5G 1Z3 | 2020-08-06 |
| Betsol Limited | 1 Dundas St W, Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2020-05-16 |
| 10191256 Canada Ltd. | 2555-1 Dundas Street West, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2017-04-13 |
| Centennial Natural Inc. | 2500-1 Dundas Street West, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2016-10-26 |
| 9404236 Canada Inc. | 1 Dundas Street West, 24th Floor, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2016-05-31 |
| Prohandymancan Inc. | 2500-1 Dundas Street West., Toronto, ON M5G 1Z3 | 2015-10-27 |
| Jt Hucent Holdings Inc. | One Dundas St. W., Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2014-09-19 |
| 1 Universal Fashion Trend Corp. | 1 Dundas Street West Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2013-05-03 |
| Kikeri Consulting Inc. | One Dundas St. West, Suite 2500, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2013-01-31 |
| Sunsaar Canada Inc. | 1 Dundas St., 25th Floor, Toronto, ON M5G 1Z3 | 2012-07-17 |
| Find all corporations in postal code M5G 1Z3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Karla Kunst-Zasada | 7035 Boul. St-Laurent, Montreal QC H2S 3E3, Canada |
| ADAM KARLSSON | 46A MÄSTER SAMUELSGATAN, STOCKHOLM 106 38, Sweden |
| HELENA HELMERSSON | 46A MÄSTER SAMUELSGATAN, STOCKHOLM 106 38, Sweden |
Please comment or provide details below to improve the information on H&M Hennes & Mauritz Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.