6100805 CANADA INC. (Corporation# 6100805) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 2003.
| Corporation ID | 6100805 |
| Business Number | 888566700 |
| Corporation Name | 6100805 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
802-75 Cosburn Ave Toronto ON M4K 2G1 |
| Incorporation Date | 2003-05-28 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANTON IVANOV MILANOV | 802-75 COSBURN AVE, TORONTO ON M4K 2G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-28 | current | 802-75 Cosburn Ave, Toronto, ON M4K 2G1 |
| Name | 2003-05-28 | current | 6100805 CANADA INC. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-28 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9741712 Canada Incorporated | 75 Cosburn Ave, Suite 902, East York, ON M4K 2G1 | 2016-05-05 |
| 7314183 Canada Corp. | 75 Cosburn Avenue, Suite 309, Toronto, ON M4K 2G1 | 2010-01-18 |
| 9381775 Canada Inc. | 75 Cosburn Avenue, Unit 204, East York, ON M4K 2G1 | 2015-07-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANTON IVANOV MILANOV | 802-75 COSBURN AVE, TORONTO ON M4K 2G1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4K 2G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6100805 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.