Next Level Networks Inc. (Corporation# 6100368) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 26, 2003.
| Corporation ID | 6100368 |
| Business Number | 888680204 |
| Corporation Name | Next Level Networks Inc. |
| Registered Office Address |
799 Silverthorn Mill Avenue Mississauga ON L5W 1A9 |
| Incorporation Date | 2003-05-26 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUISA LINDA PACHECO KUARSINGH | 7184 White Pine Court, Mississauga ON L5W 1W6, Canada |
| Victor Kuarsingh | 7184 White Pine Court, Mississauga ON L5W 1W6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-09-27 | current | 799 Silverthorn Mill Avenue, Mississauga, ON L5W 1A9 |
| Address | 2003-05-26 | 2007-09-27 | 935 Mandolin Place, Mississauga, ON L5W 1S3 |
| Name | 2006-12-19 | current | Next Level Networks Inc. |
| Name | 2003-05-26 | 2006-12-19 | Next Level Networks Inc. |
| Status | 2006-12-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2006-08-15 | 2006-12-19 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-26 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-12-19 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 799 Silverthorn Mill Avenue |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1A9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6398448 Canada Incorporated | 6844 Simpson Pioneer Trail, Mississauga, ON L5W 1A9 | 2005-06-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King's Transfer Van Lines (toronto) Inc. | 3 - 6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2010-01-15 |
| S&p Canada Ventilation Products, Inc. | 6910 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| David & Claude Holdings Canada Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Kurinji Consortium Inc. | 7233, Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2020-10-01 |
| 11180495 Canada Inc. | 7284 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2019-01-06 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Find all corporations in postal code L5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUISA LINDA PACHECO KUARSINGH | 7184 White Pine Court, Mississauga ON L5W 1W6, Canada |
| Victor Kuarsingh | 7184 White Pine Court, Mississauga ON L5W 1W6, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5W 1A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Level One Clothing Inc. | 1955 CГ”te De Liesse Road, Suite 110, St. Laurent, QC H4N 2M5 | 2001-09-11 |
| Level 2 Strategy Inc. | 2700 Rufus-rockhead, #502, Montreal, QC H3J 2Z7 | 2006-05-23 |
| Next Level Holdings Inc. | 2100 Trans-canada Highway South, Dorval, QC H9P 2N4 | 2008-03-10 |
| Gestion C Level IIi Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 2700, Montreal, QC H3A 3G4 | 2008-08-14 |
| Level Level Associates Corporation | 20 Red Stag Road, Brampton, ON L6R 1G9 | 2020-05-13 |
| Level Trifecta Health and Fitness Inc. | 17244 Rue Julie, Apt. 3, Pierrefonds, QC H9J 3L2 | 2015-08-19 |
| C Level Capital Inc. | 1000 Sherbrooke St West, Ste 2700, Montreal, QC H3A 3G4 | 2007-09-12 |
| High Level & District Chamber of Commerce | 10803 - 96 Street, High Level, AB T0H 1Z0 | 1986-09-26 |
| Core Medical Networks Inc. | 66 Isabella St, C Networks - Unit 2211, Toronto, ON M4Y 1N3 | 2017-03-07 |
| Solutions Next Level Link Inc. | 1100 Rene-levesque Blvd. West, Suite 2500, Montreal, QC H3B 5C9 | 2003-07-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Next Level Networks Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.