6100279 CANADA INC. (Corporation# 6100279) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 26, 2003.
| Corporation ID | 6100279 |
| Business Number | 888738101 |
| Corporation Name | 6100279 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
P.o. Box 10424, Pacific Centre 1300 - 777 Dunsmuir Street Vancouver BC V7Y 1K2 |
| Incorporation Date | 2003-05-26 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W. JAMES EMMERTON | 2148 - 138 STREET, SURREY BC V4A 9V6, Canada |
| RANDY MILNER | 2475 WEST 10TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 2J4, Canada |
| IAN CAMERON | 5884 ALMA STREET, VANCOUVER BC V6N 1Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-26 | current | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 |
| Name | 2003-05-26 | current | 6100279 CANADA INC. |
| Status | 2003-06-04 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2003-05-26 | 2003-06-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-05-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6100279 Canada Inc. | 777 Dunsmuir Street, #1300 P.o. Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 |
| Address | P.O. BOX 10424, PACIFIC CENTRE |
| City | VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7Y 1K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3974278 Canada Inc. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2001-11-26 |
| Cardiome Pharma Corp. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | |
| Inimex Pharmaceuticals Inc. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | |
| Crew Acquisition Corp. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2005-02-18 |
| 6185622 Canada Inc. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2004-01-23 |
| 6187099 Canada Inc. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2004-01-28 |
| Copthall Holdings (canada) Inc. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300-777 Dunsmuir Steet, Vancouver, BC V7Y 1K2 | |
| Worthington Advisors Inc. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300-777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2004-03-02 |
| Radisys Canada Inc. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2006-06-29 |
| Crew Gold (canada) Ltd. | P.o. Box 10424, Pacific Centre, 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aces High Productions Inc. | Suite 1300, 777 Dunsmuir Street, P.o. Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2009-02-13 |
| Accredited Processing Services, Inc. | 777 Dunsmuir Street, Suite 1300, Pacific Centre, Po Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2005-10-13 |
| Prussian Capital Corporation | 1300 - 777 Dunsuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2005-06-29 |
| Pharmacist Network (canada) Inc. | 1300- 777 Dunsmuir Street, Pacific Ctre P.o. Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2004-11-04 |
| Efs Soccer Inc. | 1300- 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2004-10-04 |
| Foundsource Investments Inc. | 1360- 777 Dunsmuir Street, Pacific Cent, P.o. Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2003-09-17 |
| Knightsbridge Ventures Ltd. | 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 2002-08-29 |
| Yorkville Strategies Inc. | 1300 - 177 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 1999-11-12 |
| Le-ron Plastics Inc. | 1300, 777 Dunsmuir Street, P.o. Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 1999-07-26 |
| Xenon Genetics Research Inc. | 777 Dunsmuir Street, #1300 P.o. Box 10424 Pacific Centre, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 1997-08-14 |
| Find all corporations in postal code V7Y 1K2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W. JAMES EMMERTON | 2148 - 138 STREET, SURREY BC V4A 9V6, Canada |
| RANDY MILNER | 2475 WEST 10TH AVENUE, VANCOUVER BC V6K 2J4, Canada |
| IAN CAMERON | 5884 ALMA STREET, VANCOUVER BC V6N 1Y4, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V7Y 1K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6100279 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.