T.A.T. TRADING AND TRANSPORT CORPORATION LTD. (Corporation# 610011) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 7, 1964.
| Corporation ID | 610011 |
| Business Number | 119631604 |
| Corporation Name | T.A.T. TRADING AND TRANSPORT CORPORATION LTD. |
| Registered Office Address |
2377 Wadding Cres Mississauga ON L5K 1Z4 |
| Incorporation Date | 1964-05-07 |
| Dissolution Date | 2004-04-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KLAUS OEHR | 2377 WADDING CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5K 1Z4, Canada |
| DEBORAH CASS | 26 COULSON COURT, MARKHAM ON L3P 6G6, Canada |
| ANNEMARIE OEHR | 2377 WADDIG CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5K 1Z4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-08-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-08-25 | 1980-08-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1964-05-07 | 1980-08-25 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1964-05-07 | current | 2377 Wadding Cres, Mississauga, ON L5K 1Z4 |
| Name | 1964-08-25 | current | T.A.T. TRADING AND TRANSPORT CORPORATION LTD. |
| Name | 1964-05-07 | 1964-08-25 | P.S.T.-PETROLEUM SUPPLY AND TRANSPORT CORPORATION LTD. |
| Status | 2004-04-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-11-06 | 2004-04-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-08-26 | 2003-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-04-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1980-08-26 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1964-05-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2377 WADDING CRES |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5K 1Z4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Demadent Corp. | 1900 Fowler Drive, Unit D107, Mississauga, ON L5K 0A1 | |
| Voith Siemens Hydro Power Generation Inc. | 2185 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A4 | 2000-01-27 |
| Voith Siemens Hydro Power Generation Services Inc. | 2185 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A4 | 2004-09-14 |
| Water Conditioning Finance Limited | 2213 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A5 | |
| Commerce & Logistics Management Inc. | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | 1997-08-11 |
| Contour Telecom Inc. | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | |
| Datex Technologies Corporation | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | 2004-05-18 |
| Suncor Energy Ethanol Inc. | 2489 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A8 | 1918-11-09 |
| Suncor Energy St. Clair Inc. | 2489 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A8 | |
| Suncor Energy Products Inc. | 2489 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A8 | |
| Find all corporations in postal code L5K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KLAUS OEHR | 2377 WADDING CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5K 1Z4, Canada |
| DEBORAH CASS | 26 COULSON COURT, MARKHAM ON L3P 6G6, Canada |
| ANNEMARIE OEHR | 2377 WADDIG CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5K 1Z4, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5K1Z4 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation De SГ©curitГ© De Transport AГ©rien | 255 Albert Street, Suite 1100, Ottawa, ON K1P 6A9 | 1997-03-03 |
| Corporation MontrГ©al Plastique Trading | 5815 Rue Evreux, St-leonard, QC H1T 2H4 | 1999-12-24 |
| Corporation Groupe Mercator Transport | 2500, Boul. Daniel-johnson, Bureau 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2004-01-15 |
| Corporation Groupe Mercator Transport | 2500, Daniel-johnson, Suite 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2006-04-24 |
| Off The Hook Trading Corporation | 1117 Ste-catherine Street West, Suite 303, Montreal, QC H3B 1H9 | 2000-02-04 |
| Gilav Trading Corporation | 1440 Saint Catherine West, Suite 730, Montreal, QC H3G 1R8 | 1999-12-14 |
| Lattice Trading Corporation Limitee | 22 Aldershot Boulevard, Winnipeg, MB R3P 0C8 | 1974-03-05 |
| Vitesse Transport Corporation | 1111 46th Avenue, Lachine, QC H8T 3C5 | 2000-11-22 |
| Z-linc Transport Corporation | 15745 Rue Gaucher, Pierrefonds, QC H9H 4V6 | 2012-07-18 |
| Asa Transport and Trading Inc. | 2 Leo Austin Road, Brampton, ON L6P 4C2 | 2010-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on T.A.T. TRADING AND TRANSPORT CORPORATION LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.