6083684 CANADA INC. (Corporation# 6083684) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 2003.
| Corporation ID | 6083684 |
| Business Number | 893148106 |
| Corporation Name | 6083684 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3175 Kirwin Ave. 94 Mississauga ON L5A 3M4 |
| Incorporation Date | 2003-04-04 |
| Dissolution Date | 2008-09-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 13 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TAPIO K LOMAKIN | 3175 KIRWIN AVE., 94, MISSISSAUGA ON L5A 3M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-02-12 | current | 3175 Kirwin Ave., 94, Mississauga, ON L5A 3M4 |
| Address | 2003-04-04 | 2006-02-12 | 3175 Kirwin Ave., 94, Mississauga, ON L5A 3M4 |
| Name | 2003-04-04 | current | 6083684 CANADA INC. |
| Status | 2008-09-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-04-17 | 2010-03-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-02-15 | 2008-04-17 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2003-04-04 | 2007-02-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-09-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-02-15 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2003-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2006-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3175 KIRWIN AVE. |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3M4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| E.i.a. Elite Ltd. | 11-3175 Kirwin Avenue, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2020-09-01 |
| 12054183 Canada Inc. | 3175 Kirwin Ave #158, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2020-05-11 |
| Rolix Events Inc. | 3175 Kirwin Ave Unit 10, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2019-11-12 |
| 11439944 Canada Inc. | 59 - 3175 Kirwin Ave, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2019-05-30 |
| 11426044 Canada Inc. | 139-3175 Kirwin Ave, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2019-05-23 |
| 10633135 Canada Inc. | 3175 Kirwin Avenue, Unit # 101, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2018-02-14 |
| 10523712 Canada Inc. | 3175 Kirwin Avenue, Unit 20, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2017-12-04 |
| Taxmoney Financial Inc. | 99-3175 Kirwin Avenue, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2017-08-14 |
| Metal Source Group Inc. | 34 - 3175 Kirwin Avenue, Unit 34 - 3175 Kirwin Avenue, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2016-12-29 |
| 9998128 Canada Inc. | 86 - 3175 Kriwn Ave, Mississauga, ON L5A 3M4 | 2016-11-25 |
| Find all corporations in postal code L5A 3M4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TAPIO K LOMAKIN | 3175 KIRWIN AVE., 94, MISSISSAUGA ON L5A 3M4, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 3M4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6083684 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.