Omega Logistic Inc. (Corporation# 6083650) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 2003.
| Corporation ID | 6083650 |
| Business Number | 893463307 |
| Corporation Name | Omega Logistic Inc. |
| Registered Office Address |
4200, Boul. St-laurent, Suite 407 Montreal QC H2W 2R2 |
| Incorporation Date | 2003-04-04 |
| Dissolution Date | 2013-04-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALEXANDRE LE BOUTHILLIER | 4200 BOUL. ST-LAURENT, SUITE 407, MONTREAL QC H2W 2R2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-13 | current | 4200, Boul. St-laurent, Suite 407, Montreal, QC H2W 2R2 |
| Address | 2008-04-15 | 2009-05-13 | 4200, Boul. St-laurent, Suite 402, Montreal, QC H2W 2R2 |
| Address | 2003-04-04 | 2008-04-15 | 4750 Henri-julien R200, Montreal, QC H2T 2C8 |
| Name | 2003-04-04 | current | Omega Logistic Inc. |
| Status | 2013-04-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-04-04 | 2013-04-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-28 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2003-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4200, Boul. St-Laurent, Suite 407 |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H2W 2R2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Quantum Simulations Inc. | 685 - 4200, Boul. Saint-laurent, MontrГ©al, QC H2W 2R2 | 2019-04-23 |
| 9813063 Canada Inc. | 4200 Rue Saint-laurent, Suite 200, MontrГ©al, QC H2W 2R2 | 2016-06-29 |
| Continuum Foundation | 4200 St-laurent Boulevard, Suite 1200, Montreal, QC H2W 2R2 | 2016-03-08 |
| Les Entreprises Pnr Inc. | 3998 Boul. Des Г‰rables, MontrГ©al, QC H2W 2R2 | 2015-02-23 |
| 8462941 Canada Inc. | 1210-4200 Boulevard Saint-laurent, MontrГ©al, QC H2W 2R2 | 2013-03-15 |
| 7904525 Canada Inc. | 4200 St-laurent, Suite 1010, Montreal, QC H2W 2R2 | 2011-06-27 |
| Tracktik Software Inc. | 445-4200 Boulevard Saint-laurent, MontrГ©al, QC H2W 2R2 | 2010-09-14 |
| Efficios Inc. | 4200 Boul St-laurent, Suite 680, Montreal, QC H2W 2R2 | 2010-01-18 |
| 7144211 Canada Inc. | 4200 Saint-laurent Blvd., Suite 909, Montreal, QC H2W 2R2 | 2009-04-01 |
| Xiplink, Inc. | 4200 St. Laurent Blvd., Suite 1010, Montreal, QC H2W 2R2 | 2007-06-22 |
| Find all corporations in postal code H2W 2R2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALEXANDRE LE BOUTHILLIER | 4200 BOUL. ST-LAURENT, SUITE 407, MONTREAL QC H2W 2R2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2W 2R2 |
| Category | logistic |
| Category + City | logistic + MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.c.c. A Rendement Omega | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 1987-01-22 |
| Omega Laboratories Limited | 11,177 Hamon Street, Montreal, QC H3M 3E4 | |
| Omega Robes Mgf Ltee | 5750 Fullum, Montreal, QC | 1980-07-31 |
| Omega Snowboards Inc. | 2786 Chemin Du Lac, Longueuil, QC J4N 1B8 | 2002-11-05 |
| The Omega Machinery Limited | 1150 Brouillette, St-hyacinthe, QC J2T 2G8 | 1920-03-06 |
| The Omega Machinery Limited | 1150 Rue Brouillette, St-hyacinthe, QC J2S 7B6 | |
| Ceintures Infinite-omega Ltee | 10740 Racette Ave., Montreal, QC H1G 5H6 | 1980-04-30 |
| Les Traitements Thermiques Omega Ltee | 10150 Est Henri Bourassa, Montreal, QC H1C 1T1 | 1976-09-03 |
| Omega Gestion De RÉsidus Liquides Inc. | 2170 De La Province, Longueuil, QC J4G 1R7 | 2011-10-03 |
| W Omega Equities Inc. | 740 St-maurice., Suite 507, Montreal, QC H3C 1L5 | 2007-09-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on Omega Logistic Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.