The Licensing Source Book North America Inc. (Corporation# 6083617) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 2003.
| Corporation ID | 6083617 |
| Business Number | 893461905 |
| Corporation Name | The Licensing Source Book North America Inc. |
| Registered Office Address |
Suite 1207 Toronto Ontario ON M5V 3R7 |
| Incorporation Date | 2003-04-04 |
| Dissolution Date | 2006-06-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SANDRA HATCH | 373 FRONT STREET WEST, SUITE 1207, TORONTO ON M5V 3R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-04 | current | Suite 1207, Toronto, Ontario, ON M5V 3R7 |
| Name | 2003-04-04 | current | The Licensing Source Book North America Inc. |
| Status | 2006-06-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-04 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bh Frontier Solutions Inc. | 1002-373 Front Street West, Toronto, ON M5V 3R7 | 2020-08-05 |
| Martigny Wealth Partners Inc. | 373 Front Street West Suite 1601b, Toronto, ON M5V 3R7 | 2020-04-30 |
| Sanyem Capital Holdings Inc. | 373, Front Street West, Suite 3105, Toronto, ON M5V 3R7 | 2018-05-18 |
| 10188301 Canada Inc. | 805-373 Front St W, Toronto, ON M5V 3R7 | 2017-04-11 |
| Yeh&company Ltd. | 101-373 Front St. W, Toronto, ON M5V 3R7 | 2016-02-10 |
| Taba'i It Consulting Inc. | #3106 - 373 Front St. W., Toronto, ON M5V 3R7 | 2015-06-04 |
| 9217304 Canada Inc. | 373 Front St. West #1109, Toronto, ON M5V 3R7 | 2015-03-11 |
| 9120572 Canada Corp. | 373 Front St. West, Unit 2205, Toronto, ON M5V 3R7 | 2014-12-15 |
| Real Talent Inc. | 2003 - 373 Front St. West, Toronto, ON M5V 3R7 | 2014-03-19 |
| 8702004 Canada Inc. | 2509-373 Front Street West, Torono, ON M5V 3R7 | 2013-11-20 |
| Find all corporations in postal code M5V 3R7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SANDRA HATCH | 373 FRONT STREET WEST, SUITE 1207, TORONTO ON M5V 3R7, Canada |
| City | ONTARIO |
| Post Code | M5V 3R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Data Source Amerique Inc. | 6900 Decarie Boulevard, Suite 3575, Montreal, QC H3X 2T8 | 1999-02-17 |
| Produits Forestiers North America M.t.c.m. Inc. | 440 Sainte Helene Street, Bureau 310, Montreal, QC H2Y 2K7 | 1995-01-31 |
| Sld North America Procurement Inc. | 455 Rene Levesque Boulevard West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2002-07-31 |
| Logistiques OpГ©rations North America Inc. | 490 Canterbury, Chomedey,laval, QC H7W 2B7 | 2002-05-14 |
| P3 North America Consulting, Ltd. | Suite 1800 - 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Newland North America Foods Inc. | 1000 St-charles Ave., Suite 901, Vaudreuil, QC J7V 8P5 | 2009-12-08 |
| Tgd North America Furniture Inc. | 2054 Lakeshore Road East, Oakville, ON L6J 1M3 | |
| Blue Book 2 North Productions Inc. | 555 Brooksbank Avenue, Building 6, North Vancouver, BC V7J 3S5 | 2019-02-14 |
| Blue Book 1 North Productions Inc. | 555 Brooksbank Avenue, Building 6, North Vancouver, BC V7J 3S5 | 2017-07-07 |
| Bits Licensing Inc. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Licensing Source Book North America Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.