Les CrГ©ations du coin Inc. (Corporation# 6083421) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 2003.
| Corporation ID | 6083421 |
| Business Number | 893403402 |
| Corporation Name | Les CrГ©ations du coin Inc. |
| Registered Office Address |
210, Rue Des Roitelets St-bruno De Montarville QC J3V 6E4 |
| Incorporation Date | 2003-04-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANÇOIS PÉRUSSE | 210, RUE DES ROITELETS, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-04 | current | 210, Rue Des Roitelets, St-bruno De Montarville, QC J3V 6E4 |
| Name | 2003-04-04 | current | Les CrГ©ations du coin Inc. |
| Status | 2003-04-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-07-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2007-12-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 210, RUE DES ROITELETS |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J3V 6E4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion FranГ§ois PГ©russe Inc. | 210, Rue Des Roitelets, St-bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 2001-12-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11154940 Canada Inc. | 1535, Rue Des Alouettes, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2018-12-19 |
| 10640468 Canada Inc. | 1605 Rue Du Sommet TrinitГ©, St-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2018-02-20 |
| Cb Management Advisory Inc. | 901 Ch.des Hirondelles, St-bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 2017-02-14 |
| 10082538 Canada Inc. | 1615, Du Sommet-trinitГ©, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2017-01-28 |
| XГ©rus Capital Inc. | 1530, Rue Du Sommet-trinitГ©, Saint-bruno, QC J3V 6E4 | 2016-11-02 |
| Jetorizon Consulting Inc. | 1700 Rue Du Sommet Trinite, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2016-09-27 |
| Centre De SantÉ Pure Conscience Inc. | 1850 Rue Du Sommet Trinite, Saint-bruno, QC J3V 6E4 | 2015-03-30 |
| Alex Dominguez Consultant Ax Inc. | 1557 Rue Des MГ©sanges, Saint Bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 2015-03-16 |
| Fondation VÉromyka | 1585 Des Alouettes, Saint-bruno, QC J3V 6E4 | 2015-01-16 |
| 8917876 Canada Inc. | 920, Place De La Corniche, Saint-bruneau-de-montarville, QC J3V 6E4 | 2014-06-09 |
| Find all corporations in postal code J3V 6E4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANÇOIS PÉRUSSE | 210, RUE DES ROITELETS, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 6E4, Canada |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Post Code | J3V 6E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coin & Coin Canada Inc. | 582 Hyde Park Road, Unit 17, London, ON N6H 3S1 | 2017-08-18 |
| Les Designs Coin-op Universel Inc. | 8100 Trans Canada Highway, Suite B, St-laurent, QC H4S 1M5 | 1987-07-03 |
| Cervino-coin Company Ltd. | 5165 Sherbrooke Street West, Suite 200, Montreal, QC H4A 1T6 | 1976-10-26 |
| Elis Coin Laundry Incorporated | 1325 Coldstream Drive, Oshawa, ON L1K 0B5 | 2013-10-23 |
| CrГ©ations Ville Mar Inc. | 187 De Canadel, Gatineau, QC J8T 7B5 | 1997-02-21 |
| La Brute Du Coin Inc. | 635, 2e Rue Est, La Sarre, QC J9Z 3M2 | |
| CrГ©ations DГ©mГ©tan Inc. | 335 Rue Main, Gatineau, QC J8P 5K3 | 2000-08-15 |
| 10042056 Canada Inc. | 21 Coin St, Brampton, ON L6Y 5R5 | 2016-12-29 |
| Le Cafe En Coin Inc. | 329 Rue Roy Est, Montreal, QC H2W 1M8 | 1978-07-12 |
| Mhlogic Inc. | 1131, Rue Du Coin-joli, QuÉbec, QC G1Y 2G8 | 2014-01-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Les CrГ©ations du coin Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.