RÉALISATIONS AUSTRALES INC. (Corporation# 6083005) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 3, 2003.
| Corporation ID | 6083005 |
| Business Number | 893543108 |
| Corporation Name | RÉALISATIONS AUSTRALES INC. |
| Registered Office Address |
9, Rue Proulx Saint-constant QC J5A 1N2 |
| Incorporation Date | 2003-04-03 |
| Dissolution Date | 2010-06-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GÉRALD CHARBONNEAU | 9, RUE PROULX, SAINT-CONSTANT QC J5A 1N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-03 | current | 9, Rue Proulx, Saint-constant, QC J5A 1N2 |
| Name | 2003-04-03 | current | RÉALISATIONS AUSTRALES INC. |
| Status | 2010-06-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-08 | 2010-06-07 | Active / Actif |
| Status | 2009-09-17 | 2009-10-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-03 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-07 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2003-04-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-04-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 9, RUE PROULX |
| City | SAINT-CONSTANT |
| Province | QC |
| Postal Code | J5A 1N2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Roses GlacГ©es | 10 Rue Proulx, Saint-constant, QC J5A 1N2 | 2019-01-28 |
| 10380016 Canada Inc. | 925 De Maisonneuve West, Suite #247, MontrГ©al, QC J5A 1N2 | 2017-08-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 168897 Canada Inc. | 200-114, Rue Boisjoli, Saint-constant, QC J5A 0A5 | 1989-07-10 |
| Sebastian, Bravo Leather Inc. | 74 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0A7 | 2001-06-11 |
| 12104849 Canada Inc. | 80 Rue Brosseau, Saint-constant, QC J5A 0B1 | 2020-06-04 |
| 6312713 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2004-11-19 |
| 8764654 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2014-01-22 |
| 9708138 Canada Inc. | 93 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B3 | 2016-04-12 |
| 7055358 Canada Inc. | 93, Brossard, St-constant, QC J5A 0B3 | 2008-10-03 |
| 8811636 Canada Fondation | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2014-03-06 |
| Groupe Covalius Inc. | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2015-05-18 |
| Chandelles Tradition Mb Inc. | 7, Rue St-joseph, St-constant, QC J5A 0B6 | 1973-06-22 |
| Find all corporations in postal code J5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GÉRALD CHARBONNEAU | 9, RUE PROULX, SAINT-CONSTANT QC J5A 1N2, Canada |
| City | SAINT-CONSTANT |
| Post Code | J5A 1N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| RÉalisations Saint-gelais Inc. | 459 Rue Deslauriers, Montréal, QC H4N 1W2 | |
| RÉalisations IdÉes D'enfants Inc. | 570 Rue GrÉgory, Greenfield-park, QC J4V 1T6 | 2003-02-06 |
| Les RГ©alisations Suma Inc. | 7, Rue Paul-sabatier, Gatineau, QC J8V 2L8 | 2012-01-19 |
| RÉalisations P. Bourgeault Inc. | 1595 Rue Saint-andré, Montréal, QC H2L 3T5 | 2014-02-18 |
| RГ©alisations Eric Charron Inc. | 465 Saint-mathieu, Gatineau, QC J8P 2Y1 | 2006-09-29 |
| RÉalisations Claire Obscura Inc. | 10225, Rue St-hubert, Montréal, QC H2C 2H6 | 2003-06-05 |
| Mvyb RÉalisations LtÉe | 7178, Rue Therrien, Saint-hubert, QC J3Z 1G6 | 2010-05-03 |
| Les RГ©alisations Christopher Jean Inc. | 43 Ch Des Potentilles, Sainte-anne-des-lacs, QC J0R 1B0 | 2013-05-03 |
| RГ©alisations Villeneuve Sabourin Inc. | 70 Adrien-robert Local 3, Gatineau, QC J8Y 3S2 | 2009-03-24 |
| Bo-rГ©alisations Entreprise ForestiГЁre Inc. | 2235, Rang St-joseph, Chicoutimi, QC G7H 5A7 | 2012-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on RÉALISATIONS AUSTRALES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.