6082971 CANADA INC. (Corporation# 6082971) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 3, 2003.
| Corporation ID | 6082971 |
| Business Number | 893975102 |
| Corporation Name | 6082971 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
95 Curtis Drive Guelph ON N1K 1E1 |
| Incorporation Date | 2003-04-03 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN O. MARSHALL | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| SANDRA BOSELA | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| SAMUEL L. DUBOC | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| HOWARD SINGLETON | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-08-17 | current | 95 Curtis Drive, Guelph, ON N1K 1E1 |
| Address | 2003-04-03 | 2005-08-17 | The Exchange Tower, Suite 600, 130 King Street West, Toronto, ON M5X 1A6 |
| Address | 2003-04-03 | 2003-04-03 | Suite 4400, 1 First Canadian Place, 100 King Street West, Toronto, ON M5X 1B1 |
| Name | 2003-04-03 | current | 6082971 CANADA INC. |
| Status | 2009-07-03 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2009-06-29 | 2009-07-03 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2003-04-03 | 2009-06-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-07-03 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 2007-11-26 | Amendment / Modification | |
| 2004-03-11 | Amendment / Modification | |
| 2003-04-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-07-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tenergy Services North America Ltd. | 30 Fair Road, Unit 2, Guelph, ON N1K 0A1 | 2010-06-28 |
| Ab Energy Canada Ltd. | 30 Fair Road, Unit 2, Guelph, ON N1K 0A1 | |
| Courageous Coaching Inc. | 24-107 Westra Drive, Guelph, ON N1K 0A5 | 2016-03-17 |
| Shayam Foods Inc. | 102 - 901 Paisley Road, Guelph, ON N1K 0A7 | 2018-09-24 |
| 12361469 Canada Inc. | 69 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B2 | 2020-09-23 |
| 10662160 Canada Inc. | 67 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B2 | 2018-03-03 |
| 12559510 Canada Inc. | 146 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2020-12-09 |
| 11562649 Canada Inc. | 146 Curzon Cres, Guelph, ON N1K 0B3 | 2019-08-09 |
| Tn Precision Tools Corp. | 156 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2014-11-03 |
| 9027041 Canada Inc. | 150 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2014-09-30 |
| Find all corporations in postal code N1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN O. MARSHALL | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| SANDRA BOSELA | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| SAMUEL L. DUBOC | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| HOWARD SINGLETON | 95 CURTIS DRIVE, GUELPH ON N1K 1E1, Canada |
| City | GUELPH |
| Post Code | N1K 1E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6082971 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.