MEDIALOGIC ENTERTAINMENT VENTURES INC. (Corporation# 6082939) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 3, 2003.
| Corporation ID | 6082939 |
| Business Number | 894010503 |
| Corporation Name | MEDIALOGIC ENTERTAINMENT VENTURES INC. |
| Registered Office Address |
7 Rialto Drive Toronto ON M3A 2N7 |
| Incorporation Date | 2003-04-03 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAYMOND CHUA | 7 RIALTO DRIVE, TORONTO ON M3A 2N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-03 | current | 7 Rialto Drive, Toronto, ON M3A 2N7 |
| Name | 2003-04-03 | current | MEDIALOGIC ENTERTAINMENT VENTURES INC. |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-03 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-08-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-04-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-08-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAYMOND CHUA | 7 RIALTO DRIVE, TORONTO ON M3A 2N7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M3A 2N7 |
| Category | media |
| Category + City | media + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sure Ventures Entertainment Limited | 60 Third Avenue, Suite 2, Ottawa, ON K1S 2J8 | 1981-11-16 |
| Imprimerie Ad Ventures Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3315, Montreal, QC H3B 3N2 | |
| Rwr Ventures Ltd. | 215, 5112 - 47th Street, Ne, Calgary, AB T3J 4K3 | |
| Schroder Ventures Associates Inc. | 1800 Mcgill College Avenue, Suite 3000, Montreal, QC H3A 3J6 | 2000-06-12 |
| Whitehaven Ventures Gp Inc. | 1595 Boul. Daniel-johnson, Bureau 300, Laval, QC H7V 4C2 | 2018-07-30 |
| Jbcs' Entrepreneurial Ventures Inc. | 1206 Parkers Point Road, Gravenhurst, ON P1P 1R2 | 2015-07-03 |
| Brenmark Ventures Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1982-09-16 |
| Capcor Ventures Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1982-09-16 |
| Morris Ventures Ltd. | 9162 St. Lawrence Blvd., Montreal, QC H2N 1M9 | 1971-02-22 |
| Terra Ventures Inc. | Suite 2300, Bentall 5, 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2B5 |
Please comment or provide details below to improve the information on MEDIALOGIC ENTERTAINMENT VENTURES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.