HUNA RESEARCH ASSOCIATES CANADA INC. (Corporation# 60828) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 16, 1979.
| Corporation ID | 60828 |
| Corporation Name | HUNA RESEARCH ASSOCIATES CANADA INC. |
| Registered Office Address |
8 Laurentide Road Nepean ON K2H 6T5 |
| Incorporation Date | 1979-10-16 |
| Dissolution Date | 2002-07-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL HELLEWELL | 9610 104 STREET, SUITE 6, EDMONTON AB T5K 0Y3, Canada |
| BARRY BELL | 419 BLYTHWOOD RD., BURLINGTON ON L5L 2H1, Canada |
| STEVAN VARRO | 2838 26 A, ST. S.W., CALGARY AB T3E 2C9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-10-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1979-10-15 | 1979-10-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1979-10-16 | current | 8 Laurentide Road, Nepean, ON K2H 6T5 |
| Name | 1979-10-16 | current | HUNA RESEARCH ASSOCIATES CANADA INC. |
| Status | 2002-07-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1979-10-16 | 2002-07-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-07-26 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1979-10-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Canadian College of Natural Healing Inc. | 8 Laurentide Road, Nepean, ON K2H 6T5 | 1980-04-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8641978 Canada Inc. | 79 Graham Creek, Ottawa, ON K2H 0A1 | 2013-09-22 |
| 8244731 Canada Inc. | 100 Songbird Pvt, Ottawa, ON K2H 0A2 | 2012-07-06 |
| Janus Grads Inc. | 98 Songbird Private, Ottawa, ON K2H 0A2 | 2012-02-19 |
| 7590318 Canada Inc. | 112, Songbird Private, Ottawa, ON K2H 0A2 | 2010-06-30 |
| Ingenious Insurance Brokerage Ltd. | 98 Songbird Private, Ottawa, ON K2H 0A2 | 2015-11-13 |
| Industry E11even Designs Ltd. | 69 Songbird Private, Ottawa, ON K2H 0A3 | 2018-08-09 |
| Gerald Bush Management Services Inc. | 75 Songbird Private, Ottawa, ON K2H 0A3 | 2014-07-15 |
| Tremblay Family Foundation Inc. | 50 Jay Street, Ottawa, ON K2H 0A4 | 2017-09-15 |
| Nouville Associates Inc. | 50, Rue Jay, Ottawa, ON K2H 0A4 | 2008-12-29 |
| Nouville Holdings Limited | 50 Rue Jay, Ottawa, ON K2H 0A4 | 2002-06-26 |
| Find all corporations in postal code K2H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL HELLEWELL | 9610 104 STREET, SUITE 6, EDMONTON AB T5K 0Y3, Canada |
| BARRY BELL | 419 BLYTHWOOD RD., BURLINGTON ON L5L 2H1, Canada |
| STEVAN VARRO | 2838 26 A, ST. S.W., CALGARY AB T3E 2C9, Canada |
| City | NEPEAN |
| Post Code | K2H6T5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Huna World Alliance Canada Inc. | 53 Bridlepost Green Sw, Calgary, AB T2Y 3X6 | 1991-01-15 |
| Huna International Canada | 915 Lamey's Mill Road, Vancouver, BC V6H 3P4 | 1986-12-31 |
| Ferme Agricole Huna Inc. | 2215 Chemin St-andre, Saint-telesphore, QC J0P 1Y0 | 1999-03-25 |
| Huna Skin Inc. | Suite 2600, 1066 West Hastings Street, Vancouver, BC V6E 3X1 | 2016-07-07 |
| Stakeholder Research Associates Canada Inc. | 14120 County Road 21, Colborne, ON K0K 1S0 | 2002-11-14 |
| Science Research Associates (canada) Limited | 707 Gordon Baker Road, Willowdale, ON M2H 2S6 | |
| University Research Associates Rx Inc. | 19180 Trans-canada Highway, Baie D'urfe, QC H9X 3S4 | 1987-09-25 |
| Db Caldwell Research Associates Inc. | 93 Summerwalk Place, Nepean, ON K2G 5Y5 | 1999-05-03 |
| Eco-vest Research Associates Ltd- | 6565 Kildare Rd, Ste 201, Cote St Luc, QC | 1975-07-30 |
| Photochemical Research Associates Inc. | 45 Meg Drive, London, ON N6E 2V2 |
Please comment or provide details below to improve the information on HUNA RESEARCH ASSOCIATES CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.