Bizworld Inc. (Corporation# 6082785) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 2, 2003.
| Corporation ID | 6082785 |
| Business Number | 893395103 |
| Corporation Name | Bizworld Inc. |
| Registered Office Address |
222-20 Blue Jays Way Toronto ON M5V 3W6 |
| Incorporation Date | 2003-04-02 |
| Dissolution Date | 2011-10-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SYED MOAZAM SAIFULLAH SHAH | 1903, 50 GRAYDON HALL DRIVE, TORONTO ON M3A 3A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-06 | current | 222-20 Blue Jays Way, Toronto, ON M5V 3W6 |
| Address | 2006-04-18 | 2009-04-06 | 1208, 77 Davisville Ave, Toronto, ON M4S 1G4 |
| Address | 2003-04-02 | 2006-04-18 | 1903, 50 Graydon Hall Drive, Toronto, ON M3A 3A3 |
| Name | 2003-04-02 | current | Bizworld Inc. |
| Status | 2011-10-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-05-25 | 2011-10-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-07-11 | 2011-05-25 | Active / Actif |
| Status | 2008-05-21 | 2008-07-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-04-18 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Status | 2006-01-04 | 2006-04-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-02 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sugardaddiemillionaires Inc. | 222-20 Blue Jays Way, Toronto, ON M5V 3W6 | 2011-01-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fast Ontario Home Buyer Inc. | 1114-20 Blue Jays Way, Toronto, ON M5V 3W6 | 2020-09-17 |
| Theory In Motion Limited | 310-20 Blue Jays Way, Toronto, ON M5V 3W6 | 2020-05-15 |
| Swc Global Corporation | 1622-20 Blue Jays Way, Toronto, ON M5V 3W6 | 2020-01-15 |
| Four Season Genetics Inc. | 20 Blue Jays Way, Unit 411, Toronto, ON M5V 3W6 | 2019-10-18 |
| Beyond Fashion Magazine Inc. | 1209-20 Blue Jays Way, Toronto, ON M5V 3W6 | 2019-01-11 |
| Virtual Reality Architectural Visualizations Ltd. | Blue Jays Way, Unit #2003, Toronto, ON M5V 3W6 | 2017-09-09 |
| King Digital Media Inc. | 20 Blue Jays Way Unit 915, Toronto, ON M5V 3W6 | 2017-06-22 |
| Maseph Inc. | 1 Marlow Avenue, Toronto, ON M5V 3W6 | 2014-10-20 |
| Mac Repair Canada Inc. | 414-20 Blue Jays Way, Toronto, ON M5V 3W6 | 2014-01-20 |
| Laukkanen Law Corporation | 20 Blue Jays Way Apt 1213, Toronto, ON M5V 3W6 | 2013-09-23 |
| Find all corporations in postal code M5V 3W6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SYED MOAZAM SAIFULLAH SHAH | 1903, 50 GRAYDON HALL DRIVE, TORONTO ON M3A 3A3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 3W6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Uscan Bizworld Corp. | 302, 4713 - 62nd Street, Stettler, AB T0C 2L1 | 2015-10-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on Bizworld Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.