6082718 CANADA INC. (Corporation# 6082718) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 2, 2003.
| Corporation ID | 6082718 |
| Business Number | 894023001 |
| Corporation Name | 6082718 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
584 Rohallion Road Kawartha Lakes ON L0K 1B0 |
| Incorporation Date | 2003-04-02 |
| Dissolution Date | 2006-06-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RYAN ROBBERTS | RR #2, BRECHIN ON L0K 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-02 | current | 584 Rohallion Road, Kawartha Lakes, ON L0K 1B0 |
| Name | 2006-10-23 | current | 6082718 CANADA INC. |
| Name | 2003-04-02 | 2006-10-23 | 6082718 CANADA INC. |
| Status | 2006-10-23 | current | Active / Actif |
| Status | 2006-06-14 | 2006-10-23 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-02 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-10-23 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 584 ROHALLION ROAD |
| City | KAWARTHA LAKES |
| Province | ON |
| Postal Code | L0K 1B0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Israelimall.com Inc. | 158 Bayshore Drive, Brechin, ON L0K 1B0 | 2020-12-03 |
| 12351994 Canada Inc. | 21 Laguna Pky., Unit 7, Brechin, ON L0K 1B0 | 2020-09-18 |
| Bec Consulting & Staffing Inc. | 2745 Lone Birch T Trail, Brechin, ON L0K 1B0 | 2020-08-31 |
| Ray's Black Land Farms Inc. | 71 Scotts Rd Rr #2, Brechin, ON L0K 1B0 | 2020-07-22 |
| 12043203 Canada Inc. | 2935 Side Road 5, Brechin, ON L0K 1B0 | 2020-05-06 |
| 11856286 Canada Inc. | 2223 King St Hwy 12, Brechin, ON L0K 1B0 | 2020-01-21 |
| Hillvalley Waste Management Limited | 3243 Kirkfield Road, Brechin, ON L0K 1B0 | 2019-11-05 |
| Plua Canada | 1130 Ramara Rd.47, Brechin, ON L0K 1B0 | 2019-09-01 |
| Go Open Data Inc. | 1546 Sideroad 15, Brechin, ON L0K 1B0 | 2019-04-03 |
| Quality Stone Wholesale Inc. | Lakeshore Drive, Brechin, ON L0K 1B0 | 2017-11-14 |
| Find all corporations in postal code L0K 1B0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RYAN ROBBERTS | RR #2, BRECHIN ON L0K 1B0, Canada |
| City | KAWARTHA LAKES |
| Post Code | L0K 1B0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6082718 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.