Just: People, Places, Design & Development Inc. (Corporation# 6082564) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 2, 2003.
| Corporation ID | 6082564 |
| Business Number | 894132109 |
| Corporation Name | Just: People, Places, Design & Development Inc. |
| Registered Office Address |
# 3 - 9926 - 115 Street Nw Edmonton AB T5K 1S7 |
| Incorporation Date | 2003-04-02 |
| Dissolution Date | 2006-06-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID DALTON HOUGH | # 3 - 9926 - 115 STREET NW, EDMONTON AB T5K 1S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-02 | current | # 3 - 9926 - 115 Street Nw, Edmonton, AB T5K 1S7 |
| Name | 2003-04-02 | current | Just: People, Places, Design & Development Inc. |
| Name | 2003-04-02 | current | Just: People, Places, Design ; Development Inc. |
| Status | 2006-06-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-02 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Cold Spray Alliance | 904 - 10319 111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2016-01-02 |
| 9123709 Canada Inc. | 1206-10319 111 St Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2014-12-17 |
| Vercerta Inc. | #1206- 10319-111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2013-12-30 |
| The Craig Towerton Group Ltd. | 10020 - 97 Avenue Nw, Edmonton, AB T5K 0B1 | 2002-05-07 |
| Anansi Production Inc. | 10333 112 Street Northwest, Apt 308, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2019-05-13 |
| Omhaven Institute Society | 10333 112 Street Northwest, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2018-03-15 |
| 12308932 Canada Ltd. | 105 - 9707 106 Street, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2020-09-01 |
| 9123601 Canada Inc. | 9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| 9123644 Canada Inc. | 1105-9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| Efi Energy Finance Incorporated | 9707 - 106 Street, Suite 1105, Edmonton, AB T5K 0B7 | 1986-03-14 |
| Find all corporations in postal code T5K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID DALTON HOUGH | # 3 - 9926 - 115 STREET NW, EDMONTON AB T5K 1S7, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5K 1S7 |
| Category | design |
| Category + City | design + EDMONTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| People and Places Inc. | 45 Wallace Drive, Whitby, ON L1N 9B7 | 2018-06-13 |
| People Places Things Inc. | 104 Kenora Street, Ottawa, ON K1Y 3L1 | 2007-10-23 |
| Spaces & Places Interior Design Inc. | 6281 Lisgar Drive, Mississauga, ON L5N 7V1 | 2018-10-30 |
| The People Development Foundation | 61 Fleury Street, Aurora, ON L4G 1V1 | 1986-03-10 |
| Paradigm People Development Inc. | 6165 Osprey Blvd, Mississauga, ON L5N 5W1 | 2016-06-21 |
| D.r. Hopps People Development Company Limited | 58 Golf Links Drive, Aurora, ON L4G 3V3 | 1980-12-04 |
| People To People Petition On Canadian Unity Committee | P.o.box 2499, Charlottetown, PE C1A 8C2 | 1978-04-21 |
| The People Helping People Canada | 4 Forest Laneway, Apt. 2602, Toronto, ON M2N 5X8 | 2020-03-10 |
| Whoplusyou Inc. | 2 Olympus Avenue, Toronto, ON M6S 1K9 | |
| Developpement De Design & De Produits Tenzer Inc. | 285 Place D'youville, Montreal, QC H2Y 2A4 | 1986-09-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Just: People, Places, Design & Development Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.