re:Fresh media and technologies corporation (Corporation# 6082432) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 2, 2003.
| Corporation ID | 6082432 |
| Business Number | 894122100 |
| Corporation Name | re:Fresh media and technologies corporation |
| Registered Office Address |
323 Richmond St. East, Suite 909 Toronto ON M5A 4R3 |
| Incorporation Date | 2003-04-02 |
| Dissolution Date | 2006-06-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RON GLIGIC | 323 RICHMOND ST. EAST, SUITE 909, TORONTO ON M5A 4R3, Canada |
| OTAMERE OMORUYI | 273 BARTLETT AVENUE, TORONTO ON M6H 3G3, Canada |
| CARLOS GARAVITO | 32 STADIUM RD., SUITE 355, TORONTO ON M5V 3P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-02 | current | 323 Richmond St. East, Suite 909, Toronto, ON M5A 4R3 |
| Name | 2003-04-02 | current | re:Fresh media and technologies corporation |
| Status | 2006-06-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-02 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 323 RICHMOND ST. EAST, SUITE 909 |
| City | TORONTO |
| Province | ON |
| Postal Code | M5A 4R3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Treats To Share Inc. | 323 Richmond St East, Suite 514, Toronto, ON M5A 4R3 | 2020-09-26 |
| No Return Media Company Ltd. | 821 - 323 Richmond St E, Toronto, ON M5A 4R3 | 2020-01-01 |
| After Abi Rehab | 323 Richmond Street East, Office 421, Toronto, ON M5A 4R3 | 2018-10-09 |
| Stack Innovate Technologies Inc. | 1009 - 323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2018-07-02 |
| Inspire Me Media Corp. | 514-323 Richmond St East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2017-12-14 |
| Pizza Crepe Corporation | 401 - 323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2016-12-15 |
| 9159096 Canada Limited | 323 Richmond St. E., Suite 702, Toronto, ON M5A 4R3 | 2015-01-20 |
| 9031766 Canada Inc. | 321-323 Richmond St. E, Toronto, ON M5A 4R3 | 2014-09-25 |
| A-z Ops Media Corp. | 514-323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2014-05-10 |
| 8678146 Canada Limited | 307-323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2013-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5A 4R3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RON GLIGIC | 323 RICHMOND ST. EAST, SUITE 909, TORONTO ON M5A 4R3, Canada |
| OTAMERE OMORUYI | 273 BARTLETT AVENUE, TORONTO ON M6H 3G3, Canada |
| CARLOS GARAVITO | 32 STADIUM RD., SUITE 355, TORONTO ON M5V 3P4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A 4R3 |
| Category | media |
| Category + City | media + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Health CafÉ Fresh Fresh Inc. | 8815 Du Parc Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2N 1Y7 | 2014-11-27 |
| Sliq Media Technologies Inc. | 1725-3500 De Maisonneuve Ouest, 2 Place Alexis Nihon, Westmount, QC H3Z 3C1 | 1999-03-25 |
| Fresh Pressed Media Inc. | 68 Sarah Ashbridge Ave, Toronto, ON M4L 3Y9 | 2012-10-10 |
| Fresh Hat Media Inc. | 101-2750 Quadra Street, Victoria, BC V8T 4E8 | 2015-05-14 |
| Media Stream Technologies Corporation | 86 Rankin Street, Waterloo, ON N2V 1V9 | 2017-10-20 |
| Fresh Tracks Media Inc. | 3176 W 13th Avenue, Vancouver, BC V6K 2V3 | 2006-02-15 |
| Fresh Media Canada Inc. | 4th Floor 225 West 8th Avenue, Vancouver, BC V5Y 1N3 | 2001-08-03 |
| Dairy Fresh Technologies Ltd. | 497 Westminster Avenue, Ottawa, ON K2A 2T9 | 2002-05-14 |
| Media Rush Technologies Inc. | 6, Cumberland, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 1V1 | 2008-03-11 |
| Fresh Fry Equipments Ltd. | 1980-b Le Chatelier, Laval, QC H7L 5B4 | 1990-10-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on re:Fresh media and technologies corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.