LES DÉVELOPPEMENTS TMSA 2011 INC. (Corporation# 6082378) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 2, 2003.
| Corporation ID | 6082378 |
| Business Number | 893993907 |
| Corporation Name | LES DÉVELOPPEMENTS TMSA 2011 INC. |
| Registered Office Address |
1010, De La GauchetiÈre Ouest Bureau 600 MontrÉal QC H3B 2N2 |
| Incorporation Date | 2003-04-02 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIO MESSIER | 1956, ALFRED-PELLAN, LONGUEUIL QC J4N 1P6, Canada |
| BERNARD THIBAULT | 1425, AVENUE DR. PENFIELD PH 1, MONTRÉAL QC H3G 2V1, Canada |
| MARTIN GALARNEAU | 716 AV. BLOOMFIELD, MONTRÉAL QC H2V 3S3, Canada |
| GUY TRUDEAU | 2, 34E AVENUE, MONTRÉAL QC H1A 4M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-02 | current | 1010, De La GauchetiÈre Ouest, Bureau 600, MontrÉal, QC H3B 2N2 |
| Name | 2011-06-08 | current | LES DÉVELOPPEMENTS TMSA 2011 INC. |
| Name | 2008-02-29 | 2011-06-08 | LES DÉVELOPPEMENTS DESDEV INC. |
| Name | 2007-11-20 | 2008-02-29 | Les DГ©veloppements TMSA inc. |
| Name | 2003-04-02 | 2007-11-19 | SociГ©tГ© ImmobiliГЁre TMST inc. |
| Status | 2014-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2003-04-02 | 2014-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-08 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2008-02-29 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2007-11-19 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-09-26 | Amendment / Modification | |
| 2003-04-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-05-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-03-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1010, DE LA GAUCHETIГ€RE OUEST |
| City | MONTRÉAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3B 2N2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Developpements Natco Ltee | 1010, De La GauchetiÈre Ouest, Bureau 600, MontrÉal, QC H3B 2N2 | |
| Les Systemes Interactifs Nextel Inc. | 1010, De La GauchetiÈre Ouest, Suite 1020, MontrÉal, QC H3B 2N2 | 1989-12-08 |
| Novipro Inc. | 1010, De La GauchetiГ€re Ouest, Bureau 1900, Montreal, QC H3A 1V4 | 1993-08-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Evotiontech Inc. | 950-1010, De La GauchetiГЁre Street West, Montreal, QC H3B 2N2 | 2020-11-19 |
| Cannabis Quality Assurance (cqa) Inc. | 950-1010 Rue De La GauchetiГЁre West, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2019-03-06 |
| Evofun Inc. | 950-1010 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2019-01-25 |
| 10863335 Canada Inc. | 1020-1010 De La GauchetiГЁre Street West, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2018-06-28 |
| Digital Nomad Analytics Inc. | 200-1010 Rue De La GauchetiГЁre O, Montreal, QC H3B 2N2 | 2017-05-04 |
| 9993819 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere W., Suite 1315, Montreal (ville-marie), QC H3B 2N2 | 2016-11-22 |
| 9992049 Canada Inc. | 1020-1010 Rue De La GauchetiГЁre O, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2016-11-21 |
| 9727744 Canada Inc. | 1020-1010 De La GauchetiГЁre St W., MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2016-04-27 |
| 9155830 Canada Inc. | 1010, De La GauchetiГЁre Street West, Suite 1020, Montreal, QC H3B 2N2 | 2015-01-16 |
| 9062467 Canada Inc. | 1010 De La GauchetiГЁre W, Suite 1230, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2014-10-24 |
| Find all corporations in postal code H3B 2N2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARIO MESSIER | 1956, ALFRED-PELLAN, LONGUEUIL QC J4N 1P6, Canada |
| BERNARD THIBAULT | 1425, AVENUE DR. PENFIELD PH 1, MONTRÉAL QC H3G 2V1, Canada |
| MARTIN GALARNEAU | 716 AV. BLOOMFIELD, MONTRÉAL QC H2V 3S3, Canada |
| GUY TRUDEAU | 2, 34E AVENUE, MONTRÉAL QC H1A 4M2, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H3B 2N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Tmsa Inc. | 1010 De La GauchetiÈre Ouest, Bureau 600, MontrÉal, QC H3B 2N2 | 2008-04-14 |
| Pharmetics (2011) Inc. | 3695 Autoroute Des Laurentides, Laval, QC H7L 3H7 | 2011-03-31 |
| Simplicity Developments 2011 Inc. | 66 Iona Street, Ottawa, ON K1Y 3L8 | 2011-11-22 |
| Women's Congress 2011 | 120 University Pvt., Fss 5043, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2008-04-14 |
| Tuyaux De BÉton QuÉbec (2011) Inc. | 1 Place Ville Marie, Bureau 2500, Montreal, QC H3B 1R1 | 2011-01-01 |
| General Woods & Veneers (2011) Ltd. | 1458 Crescent Street, MontrГ©al, QC H3G 2B6 | 1940-07-16 |
| K.p. Underwriters (2011) Inc. | (p.o.) Box 1830, Kahnawake, QC J0L 1B0 | 2011-10-13 |
| Northern Precious Metals 2011 Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 4000, MontrГ©al, QC H3B 4M4 | 2011-02-23 |
| Emergency First Aid Products (2011) Inc. | 700 Lebeau Blvd., Saint-laurent, QC H4N 1R5 | 2011-04-07 |
| Analys Psychologie Organisationnelle (2011) Inc. | 46 Rue Le Royer Ouest, MontrГ©al, QC H2Y 1W7 | 2011-04-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES DÉVELOPPEMENTS TMSA 2011 INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.