6082157 CANADA LIMITED (Corporation# 6082157) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 2003.
| Corporation ID | 6082157 |
| Business Number | 893789602 |
| Corporation Name | 6082157 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
305-1035 Windsor Hill Blvd. Mississauga, Ontario ON L5V 1Z3 |
| Incorporation Date | 2003-04-01 |
| Dissolution Date | 2006-06-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AHMED ATTIA | 305-1035 WINDSOR HILL BLVD., MISSISSAUGA ON L5V 1Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-01 | current | 305-1035 Windsor Hill Blvd., Mississauga, Ontario, ON L5V 1Z3 |
| Name | 2003-04-01 | current | 6082157 CANADA LIMITED |
| Status | 2006-06-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-01 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 305-1035 WINDSOR HILL BLVD. |
| City | MISSISSAUGA, ONTARIO |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1Z3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12271249 Canada Inc. | 808-1035 Windsor Hill Blvd, Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2020-08-15 |
| 9760474 Canada Inc. | 401-1035 Windsorhill Blvd, Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2016-05-19 |
| 8333408 Canada Inc. | 215-1035 Windsor Hill Blvd., Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2012-10-24 |
| Rj Group Services Inc. | 205-1035, Windsor Hill Blvd., Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2011-04-30 |
| Kundhavi Consulting Inc. | 1035 Windosor Hill, Apt # 105, Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2008-10-03 |
| Mima Trucklines Inc. | 1035 Windsor Hill Blvd., Suite 710, Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2006-05-09 |
| 6451454 Canada Inc. | 1035 Windsor Hill Blvd, Apt.# 110, Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2005-09-21 |
| 12443384 Canada Inc. | 1035 Windsor Hill Blvd, Apt 605, Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2020-10-24 |
| One Goal Athletics Inc. | 1035 Windsor Hill Blvd, Apt 605, Mississauga, ON L5V 1Z3 | 2020-11-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AHMED ATTIA | 305-1035 WINDSOR HILL BLVD., MISSISSAUGA ON L5V 1Z3, Canada |
| City | MISSISSAUGA, ONTARIO |
| Post Code | L5V 1Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6082157 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.