Gamination Computers and Gaming Corporation (Corporation# 6081878) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 31, 2003.
| Corporation ID | 6081878 |
| Business Number | 893400200 |
| Corporation Name | Gamination Computers and Gaming Corporation |
| Registered Office Address |
180 Mississauga Valley Blvd. #39 Mississauga ON L5A 3M2 |
| Incorporation Date | 2003-03-31 |
| Dissolution Date | 2005-01-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LONG VUONG | 180 MISSISSAUGA VALLEY BLVD. #39, MISSISSAUGA ON L5A 3M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-31 | current | 180 Mississauga Valley Blvd. #39, Mississauga, ON L5A 3M2 |
| Name | 2003-03-31 | current | Gamination Computers and Gaming Corporation |
| Status | 2005-01-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-03-31 | 2005-01-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-01-10 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-03-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 180 MISSISSAUGA VALLEY BLVD. #39 |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3M2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Need That Pronto Inc. | 176-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2020-10-26 |
| Keennect Inc. | 145-180 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2020-08-04 |
| 11477269 Canada Inc. | 16-180 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2019-06-21 |
| Amc Mortgage Solutions Incorporated | 215-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2018-10-05 |
| 10420026 Canada Incorporated | 5 - 180 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2017-09-25 |
| Jorden's Hot Dogs & Vending Corporation | 210 - 180 Mississauga Valley Blvd., Mississauga, ON L5A 3M2 | 2017-06-29 |
| 9980733 Canada Inc. | 34-180 Mississauga Valley Blvd., Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-11-10 |
| 9916628 Canada Limited | 34-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-09-22 |
| Viravay Limited | 180 Mississauga Valley Blvd, Unit No 3, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-04-23 |
| 9573615 Canada Inc. | 38-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-01-05 |
| Find all corporations in postal code L5A 3M2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LONG VUONG | 180 MISSISSAUGA VALLEY BLVD. #39, MISSISSAUGA ON L5A 3M2, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 3M2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Padrino Gaming Corporation | 685 Lyndale Dr, Winnipeg, MB R2H 1N8 | 2016-04-08 |
| King Gaming Corporation | 15 Watt Ave, Toronto, ON M6M 3R2 | 2019-11-01 |
| Pwnz Gaming Corporation | 12 Morrison Avenue, Sudbury, ON P3C 3G5 | 2005-01-22 |
| Gaming Open Market Corporation | 97 Spragg Circle, Markham, ON L3P 5W6 | 2003-09-08 |
| Jaguar Gaming Corporation | 401-750 West Pender, Vancouver, BC V6C 2T8 | |
| Zanima Gaming Corporation | 1687, County Road 3, Carrying Place, ON K0K 1L0 | 2005-10-25 |
| Boardwalk Gaming Squamish Inc. | Suite 2200, 1055 West Hastings Street, Vancouver, BC V6E 2E9 | |
| Bola Computers Corporation | 29 Colleyville Street, Brampton, ON L7A 1G8 | 2020-12-01 |
| I-blog.me Social Media and Online Gaming Services Corporation | 509-205 Frederick Street, Toronto, ON M5A 4V3 | 2014-11-06 |
| Jaguar Gaming Corporation | 2500 Victoria Avenue, Suite 1500, Regina, SK S4P 3X2 | 1986-02-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gamination Computers and Gaming Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.