THREE SEVEN CONSULTING LIMITED (Corporation# 6081801) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2003.
| Corporation ID | 6081801 |
| Business Number | 893309302 |
| Corporation Name | THREE SEVEN CONSULTING LIMITED |
| Registered Office Address |
1003 - 189 National Avenue Vancouver BC V6A 4L8 |
| Incorporation Date | 2003-04-08 |
| Dissolution Date | 2017-02-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SEAN CHRISTIAN MCGUIRE | 1003-189 NATIONAL AVE, VANCOUVER BC V6A 4L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-02-20 | current | 1003 - 189 National Avenue, Vancouver, BC V6A 4L8 |
| Address | 2003-04-08 | 2006-02-20 | 185 E 18th Ave, Vancouver, BC V5V 1E4 |
| Name | 2003-04-08 | current | THREE SEVEN CONSULTING LIMITED |
| Status | 2017-02-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-09-14 | 2017-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-09-17 | 2016-09-14 | Active / Actif |
| Status | 2013-09-10 | 2013-09-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-09-14 | 2013-09-10 | Active / Actif |
| Status | 2011-09-14 | 2011-09-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-10-16 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Status | 2008-09-26 | 2008-10-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-02-07 | 2008-09-26 | Active / Actif |
| Status | 2007-01-11 | 2007-02-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-08 | 2007-01-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-11-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-12-31 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sober Saturdayz Inc. | #1203 - 125 Milross Ave., Vancouver, BC V6A 0A1 | 2019-07-23 |
| 10580503 Canada Inc. | 605 - 125 Milross Avenue, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2018-01-12 |
| Curated Marketing Inc. | 125 Milross Avenue, Unit 605, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2017-06-27 |
| Vl.marlatt Environmental Consulting Inc. | Suite 1802, 125 Milross Avenue, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2012-06-06 |
| 7205457 Canada Inc. | 211-125 Milross Ave, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2009-07-12 |
| 12564301 Canada Inc. | 930 Quebec Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2020-12-11 |
| Whil Research Foundation | 2900-550, Burrard Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2013-09-20 |
| Audain Art Museum Foundation | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2013-11-04 |
| Grizzly Bear Foundation | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2014-08-26 |
| Watsa Family Foundation | 550 Burrard Street, Suite 2900, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2015-01-02 |
| Find all corporations in postal code V6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SEAN CHRISTIAN MCGUIRE | 1003-189 NATIONAL AVE, VANCOUVER BC V6A 4L8, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6A 4L8 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + VANCOUVER |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dunnhumby Consulting Canada Limited | 1400-340 Albert Street, Ottawa, ON K1R 0A5 | |
| J. Thompson Consulting Limited | 1422 Sierra Ave, Kingston, ON K7P 3H3 | 2014-03-18 |
| Prosparkling Consulting Limited | 560 Place De La Fontaine #2a, Verdun, QC H3E 1G7 | 2001-07-09 |
| Westmount Consulting Group Limited | 55 Woods Edge Close, London, ON N6K 4K8 | 2019-03-01 |
| Gemtec Consulting Engineers and Scientists Limited | 191 Doak Road, Fredericton, NB E3C 2E6 | |
| Di Feo Consulting Limited | 401 Maki, Sudbury, ON P3E 2P3 | 2009-09-24 |
| Ellanem Consulting Limited | 532 6th Ave W, Shaunavon, SK S0N 2M0 | 2004-06-01 |
| A3&i Consulting Limited | 287, Casson Pt, Milton, ON L9E 0A1 | 2016-10-11 |
| Five Star It Consulting Limited | 42 Holst Ave., Markham, ON L6C 0S5 | 2012-05-01 |
| Samyu Consulting Limited | 936 - 68 Corporate Dr, Scarborough, ON M1H 3H3 | 2015-03-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on THREE SEVEN CONSULTING LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.