BAUER ENERGY DESIGN INC. (Corporation# 6081754) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 31, 2003.
| Corporation ID | 6081754 |
| Business Number | 894232008 |
| Corporation Name | BAUER ENERGY DESIGN INC. |
| Registered Office Address |
139 Louisa Street Baden Ontario ON N3A 2T8 |
| Incorporation Date | 2003-03-31 |
| Dissolution Date | 2010-01-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WALTER J. BAUER | 139 LOUISA STREET, BADEN ON N3A 2T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-31 | current | 139 Louisa Street, Baden, Ontario, ON N3A 2T8 |
| Name | 2003-03-31 | current | BAUER ENERGY DESIGN INC. |
| Status | 2011-05-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-05-17 | 2011-05-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-08-06 | 2011-05-17 | Active / Actif |
| Status | 2010-01-14 | 2010-08-06 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-08-20 | 2010-01-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-31 | 2009-08-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-08-06 | Revival / Reconstitution | |
| 2010-01-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-08-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ebed Holdings Inc. | 139 Louisa Street, Baden, ON N3A 2T8 | 2009-05-07 |
| Bauer Energy Inc. | 139 Louisa Street, Baden, ON N3A 2T8 | 2016-05-26 |
| Bauer Automotive Inc. | 139 Louisa Street, Baden, ON N3A 2T8 | 2016-05-26 |
| Bauer Agriculture Inc. | 139 Louisa Street, Baden, ON N3A 2T8 | 2016-05-26 |
| Nanobubble Human Solutions Inc. | 139 Louisa Street, Baden, ON N3A 2T8 | 2017-05-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Walcek Enterprises Inc. | 198 Hostetler Road, New Hamburg, ON N3A 0B1 | 2016-05-11 |
| Walcek Holdings Inc. | 198 Hostetler Road, New Hamburg, ON N3A 0B1 | 2016-09-20 |
| 7348479 Canada Inc. | 126, Hostetler Rd., New Hamburg, ON N3A 0B2 | 2010-03-10 |
| 10274534 Canada Inc. | 104 Smith's Creek Drive, New Hamburg, ON N3A 0B3 | 2017-06-10 |
| 9438483 Canada Inc. | 89 Captain Mccallum Drive, New Hamburg, ON N3A 0B5 | 2015-09-13 |
| Own Star Property Inc. | 4 Captain Mccallum Drive, New Hamburg, ON N3A 0B7 | 2011-04-21 |
| 12514851 Canada Inc. | 88 Theodore Schuler Boulevard, New Hamburg, ON N3A 0B9 | 2020-11-23 |
| T. Ribeiro Contracting Inc. | 59 Stier Rd, New Hamburg, ON N3A 0B9 | 2014-03-01 |
| 10416118 Canada Inc. | 86 Kettle Lake Drive, New Hamburg, ON N3A 0C2 | 2017-09-21 |
| 3425037 Canada Inc. | 82 Kettle Lake Drive, New Hamburg, ON N3A 0C2 | 1997-10-14 |
| Find all corporations in postal code N3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WALTER J. BAUER | 139 LOUISA STREET, BADEN ON N3A 2T8, Canada |
| City | ONTARIO |
| Post Code | N3A 2T8 |
| Category | design |
| Category + City | design + ONTARIO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bauer Energy Inc. | 139 Louisa Street, Baden, ON N3A 2T8 | 2016-05-26 |
| Garbage To Energy International Inc. | 58 Bauer Crescent, Unionville, ON L3R 4H4 | 2015-01-20 |
| Liebcell Energy Inc. | 139 Father David Bauer Dr, Villa 4, Waterloo, ON N2L 6L1 | 1986-03-25 |
| Bauer Foods Inc. | 4444 Coloniale, Montreal, QC H2W 2C7 | 1983-05-09 |
| Travaux De Precision Bauer Ltee | 472 Christophe Colomb Street, Granby Co. of Shefford, QC J2G 4G7 | 1976-08-18 |
| Bauer Fondations Canada Inc. | 4500, 855 - 2nd Street S.w., Calgary, AB T2P 4K7 | |
| Bauer Transport Inc. | 335 De Normandie, Rosemere, QC J7A 1T6 | 2015-10-08 |
| Dynamic Energy Design | 505-1121 Bay St, Toronto, ON M5S 3L9 | 2015-08-09 |
| Alpha Gen Energy & Design, Inc. | 855 West 8th Ave, Unit 206, Vancouver, BC V5Z 1E3 | 2015-03-24 |
| Malcad Energy Design and Engineering Services Inc. | 2082 Westbury Rd. # 7, Ottawa, ON K2C 1G8 | 2011-05-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on BAUER ENERGY DESIGN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.