MEDICAL EXPERT SYSTEMS (MXS) INC. (Corporation# 6081681) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 31, 2003.
| Corporation ID | 6081681 |
| Business Number | 894055102 |
| Corporation Name |
MEDICAL EXPERT SYSTEMS (MXS) INC. SYSTÈMES EXPERTS MÉDICAUX (MXS) INC. |
| Registered Office Address |
23, Maplewood Ave Outremont QC H2V 2L9 |
| Incorporation Date | 2003-03-31 |
| Dissolution Date | 2006-06-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-FRANÇOIS HUC | 23, MAPLEWOOD AVE, OUTREMONT QC H2V 2L9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-31 | current | 23, Maplewood Ave, Outremont, QC H2V 2L9 |
| Name | 2003-03-31 | current | MEDICAL EXPERT SYSTEMS (MXS) INC. |
| Name | 2003-03-31 | current | SYSTÈMES EXPERTS MÉDICAUX (MXS) INC. |
| Status | 2006-06-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-31 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Placements HГ©bert & LanctГґt Inc. | 49, Avenue Maplewood, Outremont, QC H2V 2L9 | 2014-01-23 |
| Caldareri Medical Services Inc. | 43 Maplewood Avenue, Outremont, QC H2V 2L9 | 2011-03-15 |
| 4317980 Canada Inc. | 31 Maplewood Ave., Outremont, QC H2V 2L9 | 2005-09-12 |
| Gestion Rolco Inc. | 41 Maplewood, Outremont (quÉbec), QC H2V 2L9 | 1999-07-28 |
| 3637280 Canada Inc. | 31 Maplewood, Outremont, QC H2V 2L9 | 1999-06-29 |
| Gestion Gilles Frenette Ltee | 15 Avenue Maplewood, Outremont, QC H2V 2L9 | 1980-12-31 |
| Sodalitas Danubiana Foundation and Library Inc. | 43 Maplewood Avenue, Outremont, QC H2V 2L9 | 1973-12-18 |
| 121248 Canada Limitee | 47 Maplewood, Outremont, QC H2V 2L9 | 1983-02-01 |
| Caldareri Medical Holdings Inc. | 43 Maplewood Avenue, Outremont, QC H2V 2L9 | 2011-03-15 |
| Farine Et Vanille Inc. | 49, Avenue Maplewood, Outremont, QC H2V 2L9 | 2017-05-10 |
| Find all corporations in postal code H2V 2L9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-FRANÇOIS HUC | 23, MAPLEWOOD AVE, OUTREMONT QC H2V 2L9, Canada |
| City | OUTREMONT |
| Post Code | H2V 2L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Thorasys Thoracic Medical Systems Inc. | 6560 Avenue De L'esplanade, Suite 103, Montreal, QC H2V 4L5 | 2007-06-08 |
| Varian Medical Systems Canada, Inc. | 340 Albert Street, Suite 1400, Ottawa, ON K1R 0A5 | 2004-02-26 |
| Smart Client Medical Systems Inc. | 905 Ste. Croix, Suite 406, Montreal, QC H4L 5N9 | 2004-08-13 |
| Expert Dental & Medical E.d.m. Inc. | 90, Chemin Des CГ€dres, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2009-10-23 |
| Cadx Medical Systems Inc. | 275 Armand Frappier Blvd, Laval, QC H7V 4A7 | 1999-07-19 |
| Novatek Medical Data Systems Inc. | 2535, Guenette Street, Saint-laurent, QC H4R 2E9 | 2008-09-19 |
| Canon Medical Systems Canada Limited | 75 Tiverton Court, Markham, ON L3R 4M8 | 2016-04-27 |
| Verreault Expert En SystГ€me Marin Inc. | 88, Rue Villeray, RiviГ€re-du-loup, QC G5R 4X2 | 2018-06-19 |
| Kassini SystÈmes Experts Inc. | 3451 Rue DuguÉ, QuÉbec, QC G1X 2B5 | 2002-08-22 |
| Kas Expert Radiators Inc. | 5501 De Maisonneuve Boul.west, Montreal, QC H4A 3S8 | 1994-11-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on MEDICAL EXPERT SYSTEMS (MXS) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.