6081576 CANADA INC. (Corporation# 6081576) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 31, 2003.
| Corporation ID | 6081576 |
| Business Number | 894311208 |
| Corporation Name | 6081576 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
601, 4920-52nd Street Yellowknife NT X1A 3T1 |
| Incorporation Date | 2003-03-31 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WILSON (JOE) MCBRYAN | BOX 2015, YELLOWKNIFE NT X1A 2R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-08-07 | current | 601, 4920-52nd Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 |
| Address | 2007-06-28 | 2012-08-07 | 201, 5120 - 49 Street, Yellowknife, NT X1A 1P8 |
| Address | 2005-06-10 | 2007-06-28 | 203, 5102 - 50 Avenue, Yellowknife, NT X1A 3S8 |
| Address | 2003-03-31 | 2005-06-10 | 2000, 10235 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3G1 |
| Name | 2003-03-31 | current | 6081576 CANADA INC. |
| Status | 2014-09-12 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-09-09 | 2014-09-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-09-20 | 2014-09-09 | Active / Actif |
| Status | 2012-08-31 | 2012-09-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-31 | 2012-08-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-06-10 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2003-03-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2017-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2017-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 601, 4920-52ND STREET |
| City | YELLOWKNIFE |
| Province | NT |
| Postal Code | X1A 3T1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Daazraii/north-wright Airways Ltd. | 601, 4920-52nd Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 2004-01-28 |
| Buffalo Parcel Courier Services Ltd. | 601, 4920-52nd Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1982-08-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9018131 Canada Inc. | #1102-4920 52nd Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 2014-09-12 |
| Humbert Enterprises Limited | #802 Precambrian Building, 4920 52 Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 2004-08-30 |
| Wolfe Trail Slashing Incorporated | 601. 4920 - 52nd Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 2004-03-01 |
| 3637344 Canada Inc. | 4920 - 52nd Street, Suite 1008, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1999-06-28 |
| Nsm Diamonds Ltd. | # 802 Precambrian Bldg, 4920 - 52 St., Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1998-12-04 |
| 3360938 Canada Inc. | 4920 52nd Street, Suite 1008 Precambrian Building, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1997-04-22 |
| North-wright Airways Ltd. | 601, 4920 - 52nd Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1996-12-13 |
| Yamoga Lands Corporation | 601-4920 52 Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1994-04-13 |
| The Sahtu Secretariat Incorporated | 601-4920 52 St., Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1993-08-23 |
| Ehdiitat Gwich’in Council (1997) | 601-4920-52 Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1992-12-15 |
| Find all corporations in postal code X1A 3T1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WILSON (JOE) MCBRYAN | BOX 2015, YELLOWKNIFE NT X1A 2R3, Canada |
| City | YELLOWKNIFE |
| Post Code | X1A 3T1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6081576 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.