6081533 CANADA INC. (Corporation# 6081533) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 31, 2003.
| Corporation ID | 6081533 |
| Business Number | 894357607 |
| Corporation Name | 6081533 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1718 Altona Rd. Pickering ON L1V 1M5 |
| Incorporation Date | 2003-03-31 |
| Dissolution Date | 2009-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHANNUS A NEGGERS | 1239 OAKVILLE AVE., OSHAWA ON L1K 2R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-05-02 | current | 1718 Altona Rd., Pickering, ON L1V 1M5 |
| Address | 2005-03-07 | 2006-05-02 | 10 Claremore Ave., Scarborough, ON M1N 3R8 |
| Address | 2003-03-31 | 2005-03-07 | 1239 Oakhill Ave., Oshawa, ON L1K 2R4 |
| Name | 2003-03-31 | current | 6081533 CANADA INC. |
| Status | 2009-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-10-09 | 2009-04-16 | Active / Actif |
| Status | 2008-08-19 | 2008-10-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-31 | 2008-08-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-16 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-03-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHANNUS A NEGGERS | 1239 OAKVILLE AVE., OSHAWA ON L1K 2R4, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 1M5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6081533 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.