Nihca Enterprises Inc. (Corporation# 6022995) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 26, 2002.
| Corporation ID | 6022995 |
| Business Number | 859665648 |
| Corporation Name | Nihca Enterprises Inc. |
| Registered Office Address |
233-8880 Jones Road Richmond BC V6Y 1L8 |
| Incorporation Date | 2002-09-26 |
| Dissolution Date | 2005-12-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KIKUKO REIFFARTH | 7918 133 STREET, SURREY BC V3W 4R1, Canada |
| NILS CHRISTIAN REIFFARTH | 233-8880 JONES ROAD, RICHMOND BC V6Y 1L8, Canada |
| DOMINIC GREGORY REIFFARTH | 7918 133 STREET, SURREY BC V3W 4R1, Canada |
| KAORI REIFFARTH | 233-8880 JONES ROAD, RICHMOND BC V6Y 1L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-26 | current | 233-8880 Jones Road, Richmond, BC V6Y 1L8 |
| Name | 2002-09-26 | current | Nihca Enterprises Inc. |
| Status | 2005-12-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-07-06 | 2005-12-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-26 | 2005-07-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-12-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9439757 Canada Ltd. | 48-6188 Birch Street, Richmond, BC V6Y 0A1 | 2015-09-14 |
| China Children and Teenagers' Fund of Canada | 10 - 6188 Birch Street, Richmond, BC V6Y 0A1 | 2004-07-26 |
| Field Hockey Canada | 6111 River Road, Richmond, BC V6Y 0A2 | 1991-11-07 |
| Canadian Chinese Longevity Culture Research Institute | 1406-6351 Buswell, Richmond, BC V6Y 0A4 | 2017-03-03 |
| Champic Sports Management Ltd. | 803-9171 Ferndale Road, Richmond, BC V6Y 0A5 | 2017-09-01 |
| Green Clover Financial Ltd. | 908-9171 Ferndale Rd, Richmond, BC V6Y 0A5 | 2014-11-26 |
| Harmine Logistics Ltd. | 42, 9440 Ferndale Road, Richmond, BC V6Y 0A7 | 2018-06-04 |
| Heartsville, Inc. | 219-9373 Hemlock Dr., Richmond, BC V6Y 0A9 | 2013-12-11 |
| Vivyard Holding Inc. | 202-9373 Hemlock Dr., Richmond, BC V6Y 0A9 | 2011-09-29 |
| Idglow, Inc. | 219-9373 Hemlock Drive, Richmond, BC V6Y 0A9 | 2009-12-21 |
| Find all corporations in postal code V6Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KIKUKO REIFFARTH | 7918 133 STREET, SURREY BC V3W 4R1, Canada |
| NILS CHRISTIAN REIFFARTH | 233-8880 JONES ROAD, RICHMOND BC V6Y 1L8, Canada |
| DOMINIC GREGORY REIFFARTH | 7918 133 STREET, SURREY BC V3W 4R1, Canada |
| KAORI REIFFARTH | 233-8880 JONES ROAD, RICHMOND BC V6Y 1L8, Canada |
| City | RICHMOND |
| Post Code | V6Y 1L8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enterprises E.a.h. Ltee | 800 Victoria Square, Suite 612, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1974-08-30 |
| L.a.f. Enterprises Inc. | 3418 Garrard Road, Whitby, ON L1R 2C1 | |
| Enterprises Braxo Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Buearu 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Blythe Enterprises Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Enterprises P.g. Mc Cormick Ltee | 3015 Halpern North Street, St. Laurent, QC H4S 1P5 | 1974-07-17 |
| Les Enterprises Harlequin Limitee | 225 Duncan Mill Rd, Suite 605, Don Mills, ON M3B 1Z3 | 1949-01-29 |
| Oz Enterprises 2013 Limited | 3333 Graham Blvd., Suite 400, Montreal, QC H3R 3L5 | |
| Leznoff Enterprises Ltd. | 6535 Waverley Avenue, Montreal, QC H2V 4M2 | 1968-03-20 |
| Les Enterprises Dodger Bleue Ltee. | 220 Bay Street, Suite 700, Toronto, ON M5J 2W4 | 1996-03-01 |
| Xsite Enterprises of Eastern Ontario Inc. | 131 Senator Street, Carleton Place, ON K7C 3P1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Nihca Enterprises Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.