PLAYLISTNETWORK LTD. (Corporation# 6022880) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 25, 2002.
| Corporation ID | 6022880 |
| Business Number | 860850247 |
| Corporation Name | PLAYLISTNETWORK LTD. |
| Registered Office Address |
394 Chapel St. Suite 2 Ottawa ON K1N 7Z6 |
| Incorporation Date | 2002-09-25 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TOM RITCHFORD | 394 CHAPEL ST., SUITE 2, OTTAWA ON K1N 7Z6, Canada |
| ERIC ROSENZVEIG | 3620 RIDGEWOOD AVENUE, SUITE 321, MONTREAL QC H3V 1C3, Canada |
| WILLY LEMAITRE | 107 DYNEVOR ROAD, TORONTO ON M6E 3X3, Canada |
| MICHAEL PAMBLIN | 401 RICHMOND AVE, SUITE 444, TORONTO ON M5V 3A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-25 | current | 394 Chapel St., Suite 2, Ottawa, ON K1N 7Z6 |
| Name | 2002-09-25 | current | PLAYLISTNETWORK LTD. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-25 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Good Karma Events Inc. | 350 Chapel Street, Ottawa, ON K1N 7Z6 | 2020-05-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Green Building Council | 100 Murray Street, Suite 400, Ottawa, ON K1N 0A1 | 2002-12-05 |
| Gbci Canada Inc. | 100 Murray Street, Suite 400, Ottawa, ON K1N 0A1 | 2017-08-29 |
| 2860023 Canada Inc. | 100 Island Lodge Road, Suite 101, Ottawa, ON K1N 0A2 | 1992-10-09 |
| Sandrew Holding Inc. | 100 Island Lodge Road, Suite 509, Ottawa, ON K1N 0A2 | 1981-12-22 |
| 12294583 Canada Inc. | 110 Little London Pvt, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2020-08-26 |
| Tier 1 Fitness Inc. | 112 Little London Private, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2010-10-23 |
| Thomson Data Intelligence Inc. | 110 Little London Private, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2003-02-26 |
| Hyperion Global Energy Corp. | 112 Little London Private, Ontario, ON K1N 0A5 | 2016-06-22 |
| Ex Sidera Energy Inc. | 112 Little London Private, Ottawa, ON K1N 0A5 | 2020-09-29 |
| Genbu Technologies Inc. | 404-200 Besserer St, Ottawa, ON K1N 0A7 | 2020-06-19 |
| Find all corporations in postal code K1N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TOM RITCHFORD | 394 CHAPEL ST., SUITE 2, OTTAWA ON K1N 7Z6, Canada |
| ERIC ROSENZVEIG | 3620 RIDGEWOOD AVENUE, SUITE 321, MONTREAL QC H3V 1C3, Canada |
| WILLY LEMAITRE | 107 DYNEVOR ROAD, TORONTO ON M6E 3X3, Canada |
| MICHAEL PAMBLIN | 401 RICHMOND AVE, SUITE 444, TORONTO ON M5V 3A8, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on PLAYLISTNETWORK LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.